کتاب و ادبیات

قوانینی که موجب لغو عضویت اهل قلم از صندوق هنر می‌شود

تهران- ایرنا- به گفته یک شاعر تسهیل عضویت نویسندگان و شاعران در صندوق هنر می‌تواند به بهبود کیفیت آثار تالیفی کمک کند. گاهی قوانینی وضع می‌شود که موجب لغو عضویت نویسنده و شاعری می‌شود که کتاب جدید نداشته باشد؛ این در حالی است که ممکن است در سنین کهن‌سالی یا در شرایط سخت نشر کتاب در این سال‌ها، انتشار کتاب‌ها به صورت هر ساله برای نویسندگان و شاعران ممکن نباشد.

نغمه مستشارنظامی در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب ایرنا، با اشاره به اینکه از سال ۱۳۷۹ در حوزه شعر و ادبیات فعال است، گفت: در این سال نخستین مجموعه از بنده منتشر شد، در سال‌های بعد نسبت به آن زمان شاهد تحولاتی در حوزه نشر بودم. در آن زمان ناشر تخصصی حوزه شعر و ادبیات نداشتیم اما در این سال‌های چندین ناشر تخصصی دولتی و خصوصی در این حوزه به شکل ویژه فعالیت می‌کنند و این تحول خوبی است.

حمایت از ناشرانی که در حوزه ادبیات فاخر فعالیت می‌کنند به حمایت از اهل قلم منجر می‌شود

این شاعر با بیان اینکه حمایت از ناشرانی که در حوزه ادبیات فاخر فعالیت می‌کنند می‌تواند به حمایت از اهل قلم منجر شود، ادامه داد: ناشران دولتی معمولا بسته به قراردادی که با اهل قلم می‌بندند حق تالیف را تعیین می‌کنند؛ اما ناشران خصوصی به این دلیل که از حمایت‌های کمتری برخوردار هستند، گاهی حقوق اهل قلم را کمتر رعایت می‌کنند.

به گفته او اگر به حوزه اهل قلم پرداخته شود و نویسنده و شاعر بتواند با نوشتن امرار معاش کند می‌تواند آثار فاخرتر و با کیفیت‌تری را خلق کند، در واقع حمایت از مولف می‌تواند منجر به خلق آثار فاخری در حوزه ادبیات و شعر شود.

قوانینی که موجب لغو عضویت اهل قلم از صندوق هنر می‌شود
نغمه مستشارنظامی شاعر

در دیدارهای صمیمانه اتفاق‌های مهمی رقم خورد

مستشارنظامی با اشاره به تاثیرگذاری نشست‌های صمیمانه شاعران و نویسندگان با مسئولان، مدیران و ناشران، توضیح داد: در طول دوران کوتاه دوره سیزدهم شاهد اتفاق‌های خجسته و خوبی در این حوزه بودیم. در ایام ماه مبارک رمضان افطاری‌هایی که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس جمهور شهید با اهالی قلم داشتند، بسیار مثمرثمر بود و امیدواریم این روند ادامه پیدا کند. دریغ است برای ما که این فرصت گذشت و تمام شد؛ زیرا در دیدارهای صمیمانه اتفاق‌های مهمی رقم خورد و حرف‌های دل فرهنگ به گوش مسئولان رسید و آن‌ها در این حوزه اهتمام ویژه داشتند.

حس مودت میان شاعران و نویسندگان وجود داشته است و تقویت خواهد شد

این شاعر درباره فعالیت صندوق اعتباری هنر و تاثیر آن بر مسائل اهل قلم بیان کرد: این صندوق مجموعه‌ای است که از اهالی قلم و نویسندگان حمایت می‌کند. البته خوب است که جمع ناشران، شاعران و نویسندگان هر استان گعده‌هایی در محافلی داشته باشند تا در کنار هم از مشکلات یکدیگر با خبر شوند و به هم یاری برسانند.

او افزود: در نتیجه این نشست‌ها اهالی قلم می‌توانستند مشکلاتشان را به گوش مسئولان برسانند. علاوه بر مراجع دولتی، خود اهل قلم هم همین حس همدلی را داشتند؛ به همین دلیل هر زمان اهل قلم مشکلی داشت او را تنها نگذاشته اند و حس مودت میان شاعران و نویسندگان وجود داشته است و تقویت خواهد شد.

قوانینی که موجب لغو عضویت اهل قلم از صندوق هنر می‌شود

موضوع حقوق نویسندگان و شاعران از دغدغه‌های همیشگی وزیر فرهنگ دولت سیزدهم بودبه گفته مستشارنظامی، اطلاع‌رسانی درباره صندوق اعتباری هنر و تسهیل عضویت نویسندگان و شاعران می‌تواند به بهبود کیفیت آثار تالیفی کمک کند. گاهی قوانینی وضع می‌شود که موجب لغو عضویت نویسنده و شاعری می‌شود که کتاب جدید نداشته باشد. این در حالی است که ممکن است در سنین کهن سالی یا در شرایط سخت نشر کتاب در این سال‌ها، انتشار کتاب‌ها به صورت هر ساله برای نویسندگان و شاعران ممکن نباشد.

این شاعر با ارائه پیشنهاد تسهیل شرایط برای عضویت در صندوق اعتباری هنر برای اهل قلم، ادامه داد: بنابراین اگر ممکن باشد این شرایط به ویژه برای پیشکسوت‌ها تسهیل شود، مشکلات معیشتی شاعران و نویسندگان کمتر خواهدشد.

او افزود: موضوع حقوق نویسندگان و شاعران هم مهم است و از دغدغه‌های همیشگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت سیزدهم بود. امیدوارم اگر فردی بدون اجازه از آثار نویسنده و شاعر استفاده کرد حقی از شاعری ضایع نشود و قوانین خوبی در این خصوص وضع شود و از اهالی قلم حمایت بهتری انجام شود.

منبع : خبرگزاری ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا