علم و دانش

همکاری پژوهشی ایران و عراق برای حل مسائل زیست‌محیطی دو کشور

تهران- ایرنا- وزرای علوم ایران و عراق بر همکاری پژوهشی دو کشور برای حل مسائل اقلیمی و زیست‌محیطی همچنین تحقیق و توسعه در صنعت نفت تاکید کردند.

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از وزارت علوم، نعیم العبودی وزیر آموزش عالی و تحقیقات علمی جمهوری عراق در راس هیاتی با محمدعلی زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و معاونان وی دیدار و گفت‌وگو کرد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در این دیدار گفت: در دولت سیزدهم بسیاری از مفاد تفاهم‌نامه همکاری علمی ایران و عراق اجرا و مشکلات تحصیل دانشجویان عراقی در ایران رفع شد. سطح روابط ایران و عراق در سه سال اخیر رشد کرد و برگزاری اجلاس مشترک روسای دانشگاه‌های ایران و عراق در دانشگاه فردوسی مشهد مهر سال گذشته از نشانه های این افزایش بود.

زلفی‌گل اظهار داشت: مقرر بود در ماه‌های اخیر دور دوم اجلاس روسای دانشگاه‌های ایران و عراق به میزبانی عراق برگزار شود که به علت حادثه پیش آمده برای شهید رئیسی و همراهانش، به زمان دیگری موکول شد.

وزیر علوم، همکاری در زمینه تحقیقات در نفت و گاز، اقلیم و محیط زیست و تاسیس دانشگاه و مرکز تحقیقاتی مشترک، تاسیس پارک علم و فناوری در عراق و آموزش زبان فارسی و عربی برای افزایش ارتباط فرهنگی را از موضوعات قابل بحث برای همکاری وزرات خانه های علوم دو کشور اعلام کرد.

وی گفت: همچنین آمادگی داریم اساتید عراقی بتوانند در ایران تحصیلات خودرا کامل کنند یا از فرصت مطالعاتی بهره مند باشند. مرکز استنادی علوم جهان اسلام در شیراز می تواند در زمینه نمایه کردن بین المللی مجلات علمی و پژوهشی به عراق مشاوره بدهد.

همکاری پژوهشی ایران و عراق برای حل مسائل زیست‌محیطی دو کشور

موضوعات همکاری بین ایران و عراق

وزیر آموزش عالی و تحقیقات علمی جمهوری عراق در این دیدار گفت: در زمان وزارت دکتر زلفی گل، همکاری علمی ایران و عراق ارتقا یافت و تفاهم نامه‌های مهمی به امضا رسید.

نعیم العبودی تحصیل صد هزار دانشجوی عراقی در ایران را فرصت بزرگی برای ارتقای همکاری های فرهنگی دانست و گفت: این جمعیت بزرگ می تواند در زمینه آموزش زبان عربی به ایرانیان و یادگرفتن زبان فارسی بسیار نقش آفرین باشد

وزیر آموزش عالی و تحقیقات علمی جمهوری عراق افزود: از سال ۲۰۰۳ تحصیل دانشجویان کشورهای اسلامی و همسایه در قالب یک طرح خاصی، رایگان شده است. آمادگی داریم یکصد بورس تحصیلی به دانشجویان ایرانی بدهیم.

نعیم العبودی از پیشنهاد وزیر علوم ایران برای راه اندازی پارک علم و فناوری در آن کشور و همکاری علمی در مورد نیازهای دو کشور استقبال کرد و گفت: آماده شنیدن پیشنهادات مشخص ایران برای ارتقای همکاری های علمی دو کشور هستیم.

هاشم داداش پور معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان در این نشست پیشنهاد داد: اساتید عراقی که دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند در ایران ادامه تحصیل بدهند و دو کشور در زمینه نیازهای دو کشور ظرفیت بورس دانشجویی تعریف کنند.

سجاد محمدعلی نژاد معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم نیز در این دیدار گفت: هم اکنون ۵۶ پارک علم و فناوری، ۲۸۰ مرکز رشد واحد های فناوری و ۱۳۰۰۰ شرکت دانش بنیان در ایران فعال هستند و می توانیم تجربه ایجاد این زیست بوم فناوری را در اختیار عراق قرار دهیم.

سید احمد فاضل زاده رئیس موسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام نیز در این نشست با بیان اینکه موسسه یادشده بعد از پایگاه‌های نمایه‌سازی آی.اس.آی و اسکوپوس سومین نظام استنادی دنیا است، گفت: آماده هستیم با ظرفیت علمی و تجاربی که در این موسسه وجود دارد به وزارت علوم عراق در توسعه مجلات علمی و پژوهشی و رتبه بندی دانشگاه‌ها کمک کنیم.

منبع : خبرگزاری ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا