سیاست

اجتماع مردم تهران در مصلی امام خمینی با حضور «سعید جلیلی» +عکس و فیلم

به گزارش ایرنا، «سعید جلیلی» نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری عصر امروز چهارشنبه ۱۳ تیرماه در جمع حامیان خود در مصلی امام خمینی (ره) تهران سخنرانی خواهد کرد.

شبستان مصلی امام خمینی (ره) تهران تقریبا پر شده و علاقه‌مندان منتظر حضور جلیلی و شنیدن سخنان وی هستند.

جلیلی صبح امروز در هفدهمین سفر استانی خود به کرمانشاه رفت و پس از آن در میان مردم سنندج حضور یافت. امروز آخرین روز از تبلیغات چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری است و نامزدهای انتخابی تا قبل از ساعت ۸ صبح فردا پنجشنبه ۱۴ تیرماه فرصت تبلیغات  دارند و پس از آن هرگونه فعالیت تبلیغی مطابق قانون ممنوع است.

چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری راس ساعت ۸ صبح روز جمعه هشتم تیرماه در ۵۸ هزار و ۶۴۰ شعبه اخذ رأی در سراسر ایران برگزار شد که از این تعداد ۳۴ هزار و ۵۲۲ شعبه شهری، ۲۴ هزار و ۱۱۸ شعبه روستایی، ۴۳ هزار و ۴۲۵ شعبه ثابت و ۱۵ هزار و ۲۱۵ شعبه سیار بود همچنین ۳۴۴ شعبه اخذ رای در نقاط مختلف جهان برای انتخاب نهمین رئیس‌جمهور در سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در سایر کشورها در نظر گرفته شده بود.

بر اساس اعلام ستاد انتخابات کشور، «مسعود پزشکیان» ۱۰ میلیون و ۴۱۵ هزار و ۹۹۱ رأی و «سعید جلیلی» با ۹ میلیون ۴۷۳ هزار ۲۹۸ رأی داشتند که با توجه به اینکه هیچ یک از نامزدها در مرحله اول موفق به کسب اکثریت مطلق آراء نشدند، انتخابات به دور دوم می‌رود.

بر اساس ماده ۶۷ قانون انتخابات ریاست جمهوری، فعالیت انتخاباتی در مرحله دوم از زمان اعلام رسمی نتایج قطعی آراء مرحله اول شروع و تا ۲۴ ساعت قبل از آغاز اخذ رأی مرحله دوم ادامه خواهد یافت.

این مساله در قانون اساسی پیش بینی شده و در اصل ۱۱۷ قانون اساسی آمده است که: «رئیس جمهور با اکثریت مطلق آرای شرکت‌کنندگان انتخاب می‌شود، ولی هر گاه در دور نخست هیچ‌یک از نامزدها چنین اکثریتی به دست نیاورد، روز جمعه هفته بعد برای بار دوم رأی گرفته می‌شود.» طبق این اصل رئیس جمهور با اکثریت مطلق آرای شرکت‌کنندگان انتخاب می‌شود.

مرحله دوم چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری روز جمعه ۱۵ تیر برگزار می‌شود.

ادامه دارد…

منبع : ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا