دنیای مد

اصول و قوانین استایل کردن با پترن راه‌ راه چگونه است؟

راه‌ راه یک طرح ساده و کلاسیک پارچه است  که تنوع بالایی دارد. این پترن هرگز محبوبیت خود را از دست نداده و با گذر زمان جایش را در کمد لباس خانم‌ها و آقایان ‌حفظ کرده است.

طرح راه‌راه یکی از قدیمی‌ترین نقوشی است که به دست بشر بافته شده است. این خطوط عمودی و افقی تقریباً در کنار هر پارچه و جنسی می‌نشیند و به زیبایی آن می‌افزاید.

آگاهی از یک‌ سری اصول و قوانین کافی است تا به‌ راحتی استایلی جذاب و متفاوت با لباس‌های راه‌راه  خود بسازید.

در ادامه روش‌های ساده و کاربردی برای ست‌کردن لباس راه‌راه آمده است. هم‌چنین گریزی به آخرین ایده‌های سردبیران مجله‌ی فشن ووگ دررابطه‌ با ترند راه‌راه زده‌ایم. در بخش پایانی این مطلب هم پیشنهادهایی برای پوشیدن لباس راه‌راه برای اندام‌های متفاوت آمده است. 

فقط یک آیتم راه‌ راه

این مینیمال‌ ترین استایلی است که با پارچه‌ی راه‌راه می‌توان ساخت. ترکیب راه‌راه با سایر لباس‌های ساده و بدون طرح یا بهتر بگوییم اضافه‌ کردن یک آیتم راه‌راه به لباس‌های ساده، استایل شما را از یکنواختی خارج می‌کند.

راه‌ راه سیاه‌ و سفید با یک رنگ اصلی

سیاه‌ و سفید دو رنگ خنثی هستند که در کنار هم ظاهری شیک می‌سازند و علاوه بر آن، به‌ خوبی در کنار رنگ‌های دیگر می‌نشینند. اگر به‌ تنهایی لباس راه‌راه سیاه‌سفید بپوشید، احتمالاً کمبود چیزی را در استایل خود حس می‌کنید. در این‌جا اضافه‌ کردن یک رنگ درخشان راه‌ حل خوبی است. استفاده از رنگ‌هایی مثل قرمز، آبی کاربنی، زرد اخرایی و سبز زمردی ظاهری کلاسیک به شما می‌دهند. می‌توانید از اکسسوری‌های رنگی مثل کیف یا شال استفاده کنید.

راه‌ راه سیاه‌ و سفید با یک رنگ اصلی

راه‌ راه با چهارخانه

شاید در نگاه اول از این ترکیب پرهیز کنید؛ اما وقتی کنار هم نشستن یک پترن کلاسیک راه‌راه سرمه‌ای یا زرشکی را کنار یک‌پارچه چهارخانه ببینید انکار جذابیتش آسان نخواهد بود. فقط به خودتان وقت بدهید و با لباس‌ها بازی کنید تا ترکیب درستی از راه‌راه و چهارخانه را پیدا کنید.

راه‌ راه با چهارخانه - استایل با لباس راه راهراه‌ راه با چهارخانه - استایل با لباس راه راه

راه‌ راه‌های نامتقارن

همیشه قرار نیست یک لباس راه‌راه عمودی را با یک لباس ساده بپوشید. راه‌راه دنیای گسترده‌ای دارد؛ راه‌های چپ و راستی، مورب و با زاویه‌های متفاوت وجود دارند. از ترکیب آن‌ها نترسید. 

راه‌ راه‌های نامتقارن - مجله کمد راه‌ راه‌های نامتقارن - مجله کمد

راه‌ راه با اندازه‌ های متفاوت

یک کت‌و دامن با راه‌های عمودی باریک را با شومیز با راه‌های پهن‌تر بپوشید. هر تکه از لباس‌های استایل شما می‌تواند راه‌راه‌هایی با پهنا و فاصله‌های مختلف داشته باشد.

راه‌ راه با سایر پترن‌ ها

اگر طرفدار سبک ماکسیمال هستید، راه‌راه را با هر طرحی می‌توانید ست کنید. طرح‌هایی مثل پلنگی، گل‌دار، خال‌خالی و هزاران طرح دیگر در کنار راه‌راه جلوه‌ای خاص به استایل می‌دهد. 

راه‌ راه با اندازه‌های متفاوت - استایل با لباس راه راه راه‌ راه با اندازه‌های متفاوت - استایل با لباس راه راه

بالاتنه راه‌ راه با دامن ماکسی 

شومیز، تیشرت اورسایز یا بلیزر راه‌راه یا هر چیزی که برای بالاتنه انتخاب کرده‌اید را با یک دامن بلند ست کنید. این ترکیب موردعلاقه‌ی اینفلوئنسرهای اینستاگرم است. 

بالاتنه راه‌ راه با دامن ماکسی بالاتنه راه‌ راه با دامن ماکسی 
شومیز راه راه با دامن ماکسی سارکشومیز راه راه با دامن ماکسی سارک

شومیز راه‌ راه به‌ عنوان لایه رویی

 قانونی برای بسته‌ بودن دکمه‌های شومیز وجود ندارد. شما می‌توانید با پوشیدن یک لباس جذب ساده مثل تاپ یا بافت یقه‌اسکی زیر شومیز راه‌راه استایل متفاوتی خلق کنید. از شومیز‌های اورسایز و شومیز مانتویی‌های سارک دیدن کنید.

شومیز راه‌ راه به‌ عنوان لایه روییشومیز راه‌ راه به‌ عنوان لایه رویی
شومیز مانتویی راه راه

شلوار راه‌ راه با بلوز ساده 

شلوارهای طرح‌دار به‌تازگی جای خود را در کمد خانم‌های مد روز باز کرده است. شلوار با راه‌های عمودی پاهای شما را کشیده‌تر نشان می‌دهد. شلوار راه‌راه را با یک شومیز بیسیک یا تاپ و تیشرت ساده بپوشید. کت یا شومیز جین یا چرم گزینه‌های خوبی برای شلوار راه‌راه هستند.

شلوار راه‌ راه با بلوز ساده شلوار راه‌ راه با بلوز ساده 
ست کردن شلوار راه راه

لباس راه‌ راه با جین

همین حالا هر آیتم راه‌راهی را که در کمد دارید با اولین شلوار جین بپوشید. این ترکیب همیشه برنده است و شما را ناامید نمی‌کند. فرقی نمی‌کند کت جین بپوشید یا یک شلوار جین معمولی؛ کنار هم قرار گرفتن بافت جین با یک پترن راه‌راه از هر رنگی که باشد استایل را جذاب و شیک می‌کند.

لباس راه‌ راه با جینلباس راه‌ راه با جین

اکسسوری راه‌ راه

از جوراب گرفته تا شال‌ و کلاه و کیف و کفش راه‌راه می‌توانند بسیار جذاب باشند. اگر برای شما پوشیدن یک لباس اصلی مثل شومیز با شلوار راه‌راه دشوار است اما دوست دارید به استایل خود تنوع بدهید، پیشنهاد ما استفاده از یک اکسسوری راه‌راه است. 

اکسسوری راه‌ راه در استایل اکسسوری راه‌ راه در استایل
انواع اکسسوری راه راه

راه‌ راه روی راه‌ راه

برای جلوگیری از شلوغ‌شدن در این مورد برای تمامی آیتم‌ها از یک رنگ استفاده کنید؛ مثلاً سیاه‌وسفید. اما اگر اهل ریسک هستید و استایل خیلی مینیمال و ساده نمی‌پسندید برای بالاتنه و پایین‌تنه دو مدل راه‌راه متفاوت انتخاب کنید؛ مثلا بلوز با راه‌های پهن و شلواری با راه‌های ریز و نزدیک به هم.

راه‌ راه روی راه‌ راه - مجله کمد راه‌ راه روی راه‌ راه - مجله کمد
ست کردن لباس راه راه با راه راه

کت راه‌ راه روی بلوز ساده

 اگر بلیزر راه‌راه یا ژاکت راه‌راه می‌پوشید، با پوشیدن لباسی تک‌رنگ زیر آن، جلوی یک‌دست بودن راه‌ها را می‌گیرید. این حالت برای چشم‌ها راحت‌تر است و به شما امکان می‌دهد یک عنصر سرگرم‌کننده مانند یک گردن‌بند بلند به استایل اضافه کنید. برای استایلی اسپرت و کژوال‌تر زیر کت راه‌راه تیشرت تک‌رنگ بپوشید. برای استایلی رسمی‌تر یک شومیز دکمه‌دار یا بلوز انتخاب خوبی است.

فرق بین شومیز و بلوز

کت راه‌ راه روی بلوز سادهکت راه‌ راه روی بلوز ساده
ست کردن بلیزر راه راه 

کت راه‌ راه روی بلوز ساده

برعکس حالتی که در بالا گفته شد نیز کار می‌کند. قراردادن یک ژاکت تک‌رنگ روی تیشرت یا بلوزی راه‌راه روش خوبی برای کم‌کردن انرژی طرح است (البته اگر احساس می‌کنید نیاز است). این شیوه کمی روح و هیجان به بلیزر ساده‌ی شما اضافه می‌کند.

کت راه‌ راه روی بلوز سادهکت راه‌ راه روی بلوز ساده
ست کردن لباس راه راه با کت

مجله‌ی مد و فشن ووگ در جدیدترین مقاله‌اش به روش‌های ست‌کردن لباس راه‌راه پرداخته است. به عقیده‌ی استایلیست‌های ووگ پترن راه‌راه‌ها اغلب به طور ناعادلانه در دسته‌بندی بیسیک و ساده قرار گرفته، اما وقتی در آن از رنگ‌های منحصربه‌فرد استفاده شود، جذابیتش شما را شوکه خواهد کرد.

یک پیراهن سرتاسر راه‌راه اولین انتخاب ووگ بود؛ ترجیحا از بین رنگ‌های شاد. داشتن یک پیراهن راه‌راه همیشه به کارتان می‌آید. آن را با صندل و کیف حصیری برای استایلی تابستانی ست کنید.

راه‌ های استایل کردن طرح راه‌ راه  بر اساس مجله‌ ووگراه‌ های استایل کردن طرح راه‌ راه  بر اساس مجله‌ ووگ
پیراهن تابستانی راه راه

مجله‌ی ووگ از راه‌های عمودی و افقی فراتر رفته و برای استایلی به‌روز و خاص راه‌راه‌های مورب و زاویه‌دار را به شما پیشنهاد می‌دهد.

راه‌راه‌های مورب و به پیشنهاد ووگراه‌راه‌های مورب و به پیشنهاد ووگ
راه‌راه‌های مورب و به پیشنهاد ووگ

 از طرف دیگر، روی یک اکسسوری یا کفش راه‌راه سرمایه‌گذاری کنید تا حسی مدرن و متفاوت در کنار سایر لباس‌های ساده القا کند.

کیف راه راه پیشنهاد  مجله ووگکیف راه راه پیشنهاد  مجله ووگ
کیف راه راه پیشنهاد  مجله ووگ

هم‌چنین پوشیدن لباس‌های راحتی یا لباس‌خواب اخیرا بین افراد مشهور یا بلاگرها زیاد دیده شده است. پیشنهاد ووگ یک ست لباس‌خواب راه‌راه چه برای منزل چه بیرون از خانه است.

ترند لباس‌ راحتی راه راهترند لباس‌ راحتی راه راه
ترند لباس‌ راحتی راه راه

اگر اهل ورزش هستید، نظر سردبیران ووگ این است که به استایل ورزشی خود یک آیتم راه‌راه اضافه کنید.

لباس ورزشی پترن راه راهلباس ورزشی پترن راه راه
لباس ورزشی پترن راه راه

احتمالا هنگام خرید و انتخاب یک آیتم راه‌راه به گوشتان خورده است که راه‌راه ممکن است اندام را پرتر یا باریک‌تر نشان دهد. در این بخش به برخی ویژگی‌های بصری‌ای که خطوط راه‌راه ایجاد می‌کنند و تناسبشان با اندام می‌پردازیم.

اول از هر چیز به یاد داشته باشید لباس پوشیدن و استایل کردن را به چشم تأکید بر نقاط مثبت بدنتان ببینید، نه مخفی کردن بخش‌هایی که دوست ندارید.

ویژگی خطوط عمودی

به‌طورکلی خطوط عمودی خاصیت بلندنمایی، باریک‌نمایی و قدرت و حرکت دارند؛ هرچه فاصله‌ی خطوط عمودی کمتر باشد، توهم بلندی و باریکی بیشتری می‌دهد. هم‌چنین خطوط عمودی پهن‌تر، قدرت بلندنمایی و باریک‌نمایی کمتری دارند.

بنابراین از پارچه با راه‌های عمودی در جاهایی استفاده کنید که قصد دارید کشیده‌تر به نظر بیایند؛ مانند پاها.

ویژگی خطوط عمودیویژگی خطوط عمودی

ویژگی خطوط افقی

خط افقی القاکننده‌ی سکون و آرامش است. خط افقی قابلیت پهن کردن و کوتاه‌نمایی دارد. هرقدر فاصله‌ی خطوط افقی بیشتر باشد، کوتاه‌نمایی و بزرگ‌نمایی بیشتر است و برعکس. خط‌های افقی با ضخامت بیشتر، فرم را کوتاه‌تر و بزرگ‌تر نشان می‌دهد.

لباس با راه‌های افقی می‌تواند مناسب قسمت‌هایی از بدن باشد که می‌خواهید پهن‌تر دیده شوند؛ مثل شانه‌ها، سینه یا باسن.

ویژگی خطوط افقیویژگی خطوط افقی

ویژگی خطوط مورب

این خطوط بیشترین انرژی و جنبش را دارند. راه‌راه‌های مورب یا زیگزاگی یک راه عالی برای افزایش طول بدن یا بالاتنه‌ی شما هستند. خطوط مورب بیشتر در لباس‌های ورزشی کاربرد دارند؛ اما همان‌طور که اشاره شد برای هیجان دادن به استایل خود از این خطوط بهره ببرید.

ویژگی خطوط موربویژگی خطوط مورب

راه‌راه برای اندام ساعت شنی (فرم X)

اگر شکل ساعت شنی با نسبت‌های متعادل دارید، با استفاده از راه‌راه‌هایی که شکل طبیعی بدن شما را نشان می‌دهد، این فرم را حفظ کنید. شما کمر باریکی دارید که خوب است روی آن مانور دهید. برای این کار از پیراهن‌های لنگی، تاپ‌های فیت بدن یا دامن‌های مدادی با طرح راه‌راه کمک بگیرید. اگر هم قصد دارید تأکید بر قسمت‌های برجسته مثل سینه و باسن را کم کنید، از راه‌های پهن افقی در آن قسمت پرهیز کنید.

راه‌راه برای اندام ساعت شنی (فرم X)راه‌راه برای اندام ساعت شنی (فرم X)

راه‌راه برای اندام شکل گلابی (فرم A)

اگر باسن و ران‌های شما پهن‌تر از شانه‌هایتان است، لباس‌های راه‌راه‌ها مناسب می‌توانند به تعادل نسبت‌های اندامی شما کمک کنند. برای بالاتنه خطوط افقی بپوشید تا شانه‌ها را درشت‌تر نشان دهند و  توجه را به سمت بالا جلب کنند. بلوز یقه‌قایقی یا شانه باز (off the shoulder) هم گزینه‌های مناسبی برای بالاتنه‌ی ریز هستند. آن‌ها را با رنگ‌‌های تیره‌تر و یک‌دست ست کنید تا توجه به نیمه‌ی پایینی را به حداقل برسانید. دامن یا پیراهن فون یا راسته‌ی آزاد با راه‌راه‌های مورب یا خطوط عمودی می‌توانند ظاهری جذاب ایجاد کنند و توجه را از باسن دور کنند.

راه‌راه برای اندام شکل گلابی (فرم A)راه‌راه برای اندام شکل گلابی (فرم A)

راه‌ راه برای اندام شکل سیب (فرم O)

برای اندام‌هایی با سینه و قسمت میانی برجسته، راه‌راه عمودی جلوه‌ای کشیده ایجاد می‌کند و توجه را از قسمت میانی دور می‌کند. اگر می‌خواهید حس کمری باریک‌تر ایجاد کنید، تاپ‌ها یا لباس‌هایی را انتخاب کنید که راه‌راه‌های خاصی دارند؛ مانند راه‌راه‌های عمودی در طرفین و رنگ ثابت در مرکز. (همان فرمی که دررابطه‌ با ست‌ کردن بلیزر راه‌راه بالاتر به آن اشاره شد). بهتر است تاحدامکان برای بالاتنه راه‌راه‌های افقی انتخاب نکنید.

راه‌ راه برای اندام شکل سیب (فرم O)راه‌ راه برای اندام شکل سیب (فرم O)

راه‌ راه برای افراد ریز اندام

اگر فیگور ریزی دارید، پوشیدن راه‌راه می‌تواند توهم قد و حجم ایجاد کند. نوارهای باریکی را انتخاب کنید که برای اندام کوچک شما خیلی حجیم نباشند. راه‌راه‌های کلاسیک عمودی می‌تواند شما را بلندتر نشان دهد؛ مثلا شلوار یا پیراهن ماکسی راه‌راه عمودی را امتحان کنید. خطوط افقی پهن، حس کوتاهی القا می‌کنند؛ از پوشیدن آن‌ها دوری کنید.

راه‌راه برای افراد ریز اندامراه‌راه برای افراد ریز اندام

راه‌ راه برای افراد قد بلند

اگر قد بلندی دارید، می‌توانید سبک‌های راه‌راه مختلفی را امتحان کنید تا بر قد خود تأکید کنید. هم از نوارهای عمودی و هم افقی بهره ببرید. راه‌راه‌های پهن، نوارهای ترکیبی عمودی افقی یا نوارهای مورب همگی جلوه‌ی زیبایی روی اندام کشیده دارند. از راه‌های خیلی بزرگ یا بیش از حد پهن که ممکن است بر قد شما غلبه کند اجتناب کنید.

راه‌ راه برای افراد قد بلندراه‌ راه برای افراد قد بلند

 منابع:

whowhatwear.com

masarishop.com

منبع: مجله‌ی کمد سارک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا