سیاست

ترکیب نهایی اعضای کمیسیون‌های تخصصی مجلس اعلام شد

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، لیست نهایی اعضای کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی در دوره دوازهم منتشر شد.

۱۰ خرداد بررسی اعتبار نامه نمایندگان مجلس دوازدهم شورای اسلامی به پایان رسید و روند عضویت وکلای ملت در کمیسیون های تخصصی آغاز شد.

به گفته علیرضا سلیمی حجم تقاضاها برای عضویت در کمیسیون‌هایی مانند کمیسیون برنامه و بودجه، انرژی، صنایع و امنیت ملی از سقف تعیین شده بالاتر رفته و بعضا به مرز ۶۰-۷۰ تقاضا رسیده است. همچنین در مواردی هم مانند کمیسیون‌های شوراها، فرهنگی و قضایی میزان تقاضاها کمتر از سقف تعیین شده برای کمیسیون های مجلس است.

بر اساس گزارش معاونت قوانین مجلس در امتیازبندی نمایندگان برای عضویت در کمیسیون‌ها ابتدا مدرک تحصیلی و بعد سابقه کاری، اجرایی، نمایندگی ، سابقه عضویت در کمیسیون تخصصی مورد درخواست مد نظر قرار می‌گیرد. چنانچه تعداد متقاضیان برای عضویت در یک کمیسیون خاص همچون کمیسیون برنامه و بودجه و کمیسیون امنیت ملی از سقف تعیین شده اعضای آن کمیسیون بالاتر باشد اولویت با کسانی است که امتیاز بیشتری برای عضویت در این کمیسیون‌ها داشته باشند.

به گفته اکبر رنجبرزاده برای حل مشکل درخواست بالای نمایندگان برای عضویت در برخی کمیسیون ها طرحی در مجلس با قید دو فوریت تدوین شده که به دنبال تغییر کف و سقف اعضای کمیسیون‌های تخصصی مجلس است که البته دو فوریت این طرح امروز در مجلس به تصویب نرسید.

فهرست اعضای کمیسیون های تخصصی مجلس در حالی اعلام شده است که هنوز تکلیف عضویت تعداد زیادی از نمایندگان در کمیسیون ها مشخص نشده و فرصت اعتراض و امکان جا به جایی نمایندگان وجود دارد.

متن کامل را در اینجا ببینید.

منبع : ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا