علم و دانش

تولید دستگاه فشار خونی که با حسگرهای نوری، کار می‌کند

تهران- ایرنا- پژوهشگران یک دستگاه فشارخون بدون بازوبند (کاف) طراحی کردند که با استفاده از حسگرهای نوری به صورت مداوم، فشارخون افراد را ثبت و به تشخیص بیماری آن‌ها کمک می‌کند.

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از وبگاه مِدیکال اِکسپرس، فشار خون بالا، یکی از عوامل اصلی مرگ در سراسر جهان به شمار می‌رود و یک نفر از هر دو بزرگسال به آن دچار هستند. این در شرایطی است که فقط یک‌چهارم افراد مبتلا به پرفشاری خون، فشار خون خود را کنترل می‌کنند؛ این موضوع نیاز به اقدامات نوآورانه برای مدیریت این عارضه را برجسته می‌کند.

تحقیقی که توسط پژوهشگری از بیمارستان بریگهام و زنان در آمریکا انجام شد، یک نمایشگر (مانیتور) بدون بازوبند (کاف) را ارزیابی کرد که با استفاده از حسگرهای نوری به صورت مداوم، فشارخون افراد را بدون ایجاد اختلال در فعالیت‌های آن‌ها ثبت می‌کند.

این پژوهش که در Frontiers in Medicine منتشر شده است، پیشرفت‌های امیدوارکننده‌ای را در تشخیص، ارزیابی خطر و مدیریت فشارخون نشان می‌دهد که ممکن است با استفاده از دستگاه‌های بدون بازوبند امکان‌پذیر شود.

تولید دستگاه فشار خونی که با حسگرهای نوری، کار می‌کند

نائومی فیشر (Naomi Fisher)، پزشک بخش غدد درون‌ریز، دیابت و فشار خون در بیمارستان بریگهام و زنان در این‌باره توضیح داد: مدیریت موفقیت‌آمیز فشار خون به این بستگی دارد که بیماران بتوانند فشار خون خود را به راحتی و با اطمینان، خارج از محیط سنتی مطب پزشک کنترل کنند.

دستگاه‌های بدون بازوبند، ظرفیت ایجاد تغییر اساسی در مدیریت پرفشاری خون را دارند. آن‌ها در مقایسه با دستگاه‌های سنتی، در طول شبانه‌روز، خوانش‌های بسیار بیشتری از فشار خون دارند که به تشخیص فشار خون بالا و راهنمایی برای تیتراسیون دارو (تعیین دوز دارو) کمک می‌کند.

پزشکان پایش فشار خون در منزل را در تشخیص و مدیریت فشار خون به شدت توصیه می‌کنند؛ زیرا خوانش فشار خون در مطب پزشک ممکن است نادرست باشد. فشار خون برخی افراد در محیط درمانی افزایش می‌یابد (که در اصطلاح به آن فشارخون روپوش سفید گفته می‌شود)، در حالی که فشار خون عده‌ای دیگر با وجود خوانش فشار خون بالا در منزل، در محیط درمانی طبیعی است.

منبع : خبرگزاری ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا