علم و دانش

ثبت ۵۳ هزار پارسا در سامانه ایرانداک طی شش‌ماهه دوم ۱۴۰۲

تهران- ایرنا- بر اساس گزارش سامانه ثبت در شش ماهه دوم سال ۱۴۰۲، روی هم ۴۶۳ مؤسسه، بیش از ۵۳ هزار پایان‌نامه و رساله (پارسا) و ۳۹۰ مؤسسه نزدیک به ۳۴ هزار پیشنهاده را در سامانه کرده‌اند که از این میزان ۱۹ هزار و ۴۵ پارسا؛ یعنی حدود ۴۰ درصد متعلق به موسسات وابسته به وزارت علوم بوده است.

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، بر پایه تبصره ۹ «قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی» مصوب ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ مجلس شورای اسلامی و آیین‌نامه اجرایی مصوب ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ هیات وزیران همه دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزش ‌عالی، پژوهشی و فناوری دولتی و غیردولتی باید تمام‌متن پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشجویان تحصیلات تکمیلی خود را که طبقه‌بندی ندارند، در پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) همانندجویی و تمام‌متن پیشنهاده‌ها (پروپوزال‌ها)، پایان‌نامه‌ها و رساله‌های (پارساهای) خود را ثبت کنند.

ثبت پایان‌نامه، رساله و پیشنهاده در سامانه ملی ثبت پایان‌نامه، رساله و پیشنهاده در نشانی SABT.IRANDOC.AC.IR انجام می‌شود. در این سامانه، دانشجویان پس از تصویب پیشنهاده، داده‌ها و تمام‌متن آن‌ها را درون‌دهی و شناسه ره‌گیری دریافت می‌کنند. پارسا نیز پس از درون‌دهی داده‌ها و بارگذاری فایل تمام‌متن و تأیید ایرانداک، آماده بررسی مؤسسه می شود. با پذیرش مؤسسه، فرایند ثبت پارسا به پایان می‌رسد.

در مجموع طی شش‌ماهه دوم سال ۱۴۰۲، ۴۶۳ مؤسسه، بیش از ۵۳ هزار پارسا (پایان‌نامه و رساله) و ۳۹۰ مؤسسه، نزدیک به ۳۴ هزار پیشنهاده را در سامانه ثبت کرده‌اند. گزیده عملکرد ثبت پارسا و پیشنهاده در جدول زیر آمده است.

ثبت ۵۳ هزار پارسا در سامانه ایرانداک طی شش‌ماهه دوم ۱۴۰۲

ریزِ گزارش همانندجویی و ثبت پایان‌نامه‌ها، رساله‌ها، و پیشنهاده‌ها در شش ماهه دوم سال ۱۴۰۲ در ۹۰ برگ، در نشانی irandoc.ac.ir/about/report در دسترس همگان است.

منبع : خبرگزاری ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا