رابطه و ازدواج

راه‌ های انتقال زگیل تناسلی، بررسی همه جانبه و دقیق.

ویروس اچ پی وی که عامل ایجاد زگیل‌های تناسلی است و از روش های انتقال زگیل تناسلی می‌توان به رابطه جنسی واژینال، دهانی یا مقعدی یا تماس جنسی نزدیک با ناحیه تناسلی اشاره کرد. حتی اگر ویروسی هم وجود نداشته باشد، اچ‌پی‌وی همچنان ممکن است در ناحیه تناسلی فعال باشد و به دیگران منتقل شود. همیشه هم این امکان نیست که فرد مبتلا خودش بداند که کی به اچ‌پی‌وی مبتلا شده است. زگیل‌های تناسلی نسبت به سایر زگیل‌ها مسری‌تر هستند و راحت‌تر منتقل می‌شوند. در ادامه این مطلب از دکترتو شما را با راه‌های انتقال، بررسی امکان انتقال زگیل تناسلی با رابطه جنسی، رابطه دهانی، بوسیدن، لیزر یا شستشوی لباس بیشتر آشنا می‌کنیم. به‌منظور بررسی احتمال انتقال بهتر است با متخصص زنان یا اورولوژیست مشورت کنید. شما می‌توانید از طریق سایت دکترتو با بهترین پزشکان در ارتباط باشید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان مشاوره آنلاین و تلفنی با پزشکان وجود دارد.

تمام راه های انتقال زگیل تناسلی

زگیل تناسلی یک بیماری عفونی است که از طریق فعالیت جنسی منتقل می‌شود. تمام راه‌ های انتقال زگیل تناسلی عبارتند از:

 1. رابطه جنسی واژینال، دهانی یا آنال (مقعدی) با شریک آلوده به ویروس اچ‌پی‌وی
 2. تماس مستقیم با پوست آلت تناسلی آلوده
 3. تماس دهان یا دست با مخاط آلت تناسلی آلوده
 4. انتقال از طریق منی
 5. ترشحات واژن و مقعد
 6. تزریق مشترک سوزن‌ در مصرف مواد مخدر، انتقال خون آلوده یا انجام عمل جراحی با خون آلوده
زگیل تناسلی از طریق تماس مستقیم هم قابل انتقال است.
زگیل تناسلی از طریق تماس مستقیم با باکتری‌های موجود در مایعات بدنی انتقال پیدا می‌کند.

زگیل تناسلی چگونه انتقال پیدا میکند؟

انواع زگیل تناسلی از طریق تماس مستقیم با باکتری‌های موجود در مایعات بدنی انتقال پیدا می‌کند. راه‌ اصلی انتقال زگیل تناسلی از طریق رابطه جنسی با شریک آلوده و تماس مستقیم با پوست آلت تناسلی مبتلا به ویروس است. زگیل تناسلی می‌تواند از مادر به نوزاد نیز منتقل شود. اگر مادر آلوده در طول بارداری بیماری را به نوزاد منتقل کند، ممکن است نوزاد با عفونت زگیل تناسلی متولد شود.

انتقال زگیل تناسلی از طریق خون بسیار نادر است، اما در مواردی مانند تزریق خون آلوده، انجام عمل جراحی با خون آلوده یا انتقال خون آلوده، ممکن است ویروس را منتقل کند. توجه داشته باشید که زگیل تناسلی از طریق تماس با اشیا مثل دستمال‌، لباس‌ یا سرویس‌ بهداشتی، از طریق هوا یا تماس روزمره با فرد آلوده منتقل نمی‌شود.

راه انتقال توضیحات
تماس جنسی بیشتر موارد انتقال زگیل تناسلی از طریق تماس جنسی شامل رابطه جنسی واژینال، آنال و دهانی است.
تماس پوست به پوست ویروس HPV می‌تواند از طریق تماس مستقیم پوست به پوست نیز منتقل شود، حتی اگر ضایعات زگیل قابل مشاهده نباشند.
از مادر به نوزاد در هنگام زایمان ویروس می‌تواند در هنگام زایمان از مادر به نوزاد منتقل شود، که ممکن است منجر به زگیل‌های تنفسی یا تناسلی در نوزاد شود.
استفاده از اشیاء آلوده استفاده مشترک از وسایل شخصی مانند حوله یا لباس زیر آلوده به ویروس HPV می‌تواند باعث انتقال ویروس شود.
بررسی اجمالی راه های انتقال زگیل تناسلی

۱. رابطه واژینال

حین رابطه واژینال، اگر یکی از دو طرف زگیل تناسلی داشته باشد یا ناقل ویروس باشد، می‌تواند آن را به شریک جنسی خود منتقل کند. زگیل تناسلی با خون، مایعات بدنی مخاطی (مانند مایعات موجود در واژن) و زخم‌های باز مرتبط با بیماری در تماس است و در صورت ورود به بدن از طریق آسیب‌های ریز شدن پوستی یا آفت‌های مخاطی، می‌توانند عفونت را ایجاد کنند. جهت جلوگیری از انتقال زگیل تناسلی در رابطه واژینال باید از سلامت شریک جنسی مطمئن شوید و از رابطه جنسی پرخطر بدون کاندوم پرهیز کنید. 

۲. رابطه مقعدی

احتمال انتقال زگیل تناسلی از طریق رابطه مقعدی نیز وجود دارد. تماس بدن و ناحیه تناسلی با ترشحات مقعدی می‌تواند ویروس اچ پی وی و عفونت را به راحتی منتقل کند. 

۳. رابطه جنسی دهانی

در رابطه دهانی، اگر یکی از شریکان زگیل تناسلی داشته باشد، می‌تواند ویروس را به شریک جنسی خود منتقل کند. عفونت زگیل تناسلی با خون، مایعات بدنی مخاطی (مانند مایعات موجود در دهان) و زخم‌های باز مرتبط با بیماری در تماس است و در صورت ورود به بدن از طریق آسیب ریز پوستی یا آفت‌های مخاطی، می‌توانند عفونت را ایجاد کنند. 

۴. انتقال زگیل تناسلی از طریق بوسیدن

انتقال زگیل تناسلی از طریق بوسیدن بسیار نادر است. اگر بوسیدن همراه با تماس لب و زبان‌ باشد و یکی از طرفین مبتلا باشد، و زخم یا ضایعه مخاطی در ناحیه دهان باشد، ممکن است ویروس اچ‌پی‌وی از طریق بوسیدن منتقل شود. با این حال، این روش انتقال زگیل تناسلی در مقایسه با رابطه جنسی و رابطه دهانی بسیار کمتر محتمل است. 

۵. دست زدن به اندام جنسی آلوده و سپس دست زدن به اندام جنسی خود

باکتری زگیل تناسلی می‌تواند از طریق دست زدن به اندام جنسی آلوده و سپس دست زدن به اندام جنسی خود (یا دست زدن به سایر مناطق مخاطی مثل دهان) منتقل شود. این روش انتقال زگیل تناسلی، که به عنوان خود‌آلودگی باکتری زگیل تناسلی شناخته می‌شود، ممکن است در برخی موارد رخ دهد. در خودآلودگی باکتری زگیل تناسلی، اگر دست خود را به مناطق آلوده از اندام جنسی شریک جنسی بزنید و سپس با اندام جنسی خودتان تماس داشته باشد، ممکن است عفونت به اندام جنسی شما منتقل شود.

۶. راه‌ های انتقال زگیل تناسلی در مردان

زگیل تناسلی صرفا یک بیماری زنانه نیست و ممکن است مردان هم ناقل باشند. علائم زگیل تناسلی در مردان باید توسط پزشک بررسی شود. عفونت اچ پی وی بدون علائم در مردان، مهم‌ترین علت انتقال زگیل تناسلی به زنان به‌شمار می‌آید، و عفونت اچ پی وی در مردان، ریسک سرطان دهانه رحم در زنان را افزایش می‌دهد. ابتلا به این ویروس، ریسک ابتلا به زگیل‌های تناسلی، سرطان آلت تناسلی و سرطان مقعد در مردان را افزایش می‌دهد. بیش از نیمی از مردان فعال جنسی در ایالات متحده ممکن است در طول زندگی‌شان اچ پی وی داشته باشند و معمولا هم بدون هیچ عارضه‌ای خودبه‌خود برطرف می‌شود.

۷. راه های انتقال زگیل تناسلی در زنان

رابطه جنسی واژینال، آنال یا دهانی با شریک آلوده و تماس بدنی نزدیک با ناحیه تناسلی آلوده از راه‌های انتقال زگیل تناسلی در زنان هستند.

۸. انتقال زگیل تناسلی به کودکان

در بیشتر موارد، انتقال زگیل تناسلی به کودکان نادر است. زگیل تناسلی از طریق مخاط آلت تناسلی انتقال می‌یابد و برای انتقال آن به کودکان، باید شرایط خاصی رخ دهد. راه‌های انتقال زگیل تناسلی به کودکان عبارتند از:

 • اگر یکی از والدین یا مادر زگیل تناسلی داشته باشد، ممکن است حین تولد به نوزاد منتقل شود.
 • انتقال زگیل تناسلی به کودکان ممکن است از طریق مسیرهای غیرجنسی، مانند تماس مستقیم با ویروس، اتفاق بیفتد. این شامل مواردی می‌شود که ناحیه تناسلی کودکان در تماس با محیط آلوده باشد مانند محیط‌هایی مثل حمام‌های عمومی یا استخرهای آلوده به ویروس اچ‌پی‌وی.

۹. زگیل تناسلی بدون رابطه

زگیل تناسلی یک عفونت تناسلی است که از طریق تماس جنسی با فردی که عفونت دارد، انتقال می‌یابد. بنابراین، انتقال زگیل تناسلی بدون رابطه جنسی (غیرجنسی) بسیار نادر است. باکتری زگیل تناسلی عموما در مخاط آلت تناسلی موجود است و برای انتقال نیاز به تماس مستقیم با این منطقه دارد.

متن انگلیسی:
Certain strains of HPV can spread through skin-to-skin contact or even from shared surfaces— think public showers or swimming pools. It doesn’t matter if the infected person doesn’t have any obvious symptoms (such as warts) or if it’s been years since they were first infected
ترجمه متن:
برخی از گونه‌های HPV می‌توانند از طریق تماس پوست به پوست یا حتی از سطوح مشترک (مانند حمام‌های عمومی و استخرهای شنا) گسترش یابند. فرقی نمی‌کند که فرد مبتلا علائم واضحی (مانند زگیل) نداشته باشد یا سال‌ها از اولین ابتلای او گذشته باشد. 

livehealthy.muhealth

۱۰. انتقال زگیل تناسلی از طریق تخت معاینه

انتقال زگیل تناسلی از طریق تخت معاینه بسیار نادر است. ویروس زگیل تناسلی عموما در مخاط آلت تناسلی موجود است و برای انتقال نیاز به تماس مستقیم با این منطقه دارد. تخت معاینه در محیط‌های پزشکی باید به طور منظم تمیز و ضدعفونی شود. این تدابیر به منظور کاهش خطر انتقال عفونت‌های تناسلی، از جمله زگیل تناسلی، اتخاذ می‌شوند. استفاده از لوازم یکبار مصرف و ضدعفونی تخت معاینه می‌تواند خطر انتقال زگیل تناسلی را به حداقل برساند.

رابطه دهانی باعث انتقال ویروس زگیل تناسلی میشود.رابطه دهانی باعث انتقال ویروس زگیل تناسلی میشود.
 در رابطه دهانی، اگر یکی از شریکان زگیل تناسلی داشته باشد، می‌تواند ویروس را به شریک جنسی خود منتقل کند.

۱۱. انتقال زگیل تناسلی از طریق قلیان

از آنجایی که قلیان وسیله استنشاقی است و تماس مستقیمی با مخاط آلت تناسلی ندارد، امکان انتقال زگیل تناسلی از طریق قلیان بسیار نادر است. اما اگر فرد مبتلا به زگیل دهانی باشد، ممکن است ویروس از طریق مخاط دهان به سری قلیان منتقل شود و در صورت تماس با دهان فرد دیگر از طریق زخم یا شکاف‌های ریز پوستی وارد بدن شود. 

۱۲. انتقال زگیل تناسلی از طریق لباس

انتقال زگیل تناسلی از طریق لباس نادر است. اگر لباسی که به آلت تناسلی آلوده به باکتری زگیل تناسلی تماس داشته است، به سرعت با لباس دیگری تماس بگیرد و در زمان کوتاهی بین دو استفاده قرار گیرد، انتقال عفونت ممکن است رخ دهد. این موارد نادر هستند و بیشتر در شرایطی رخ می‌دهند که ویروس زگیل تناسلی به طور مستقیم به لباس منتقل شود. بهتر است از لباس‌های شخصی و لباس زیر مشترک استفاده نکنید، و به طور منظم لباس زیر را بشویید. 

۱۳. انتقال زگیل تناسلی از طریق استخر

زمانی که شخصی ناقل ویروس اچ‌پی‌وی باشد و در استخر بدون استفاده از لباس شنا ‌کند و مخاط آلت تناسلی او با آب استخر تماس پیدا کند، امکان انتقال زگیل تناسلی وجود دارد. رعایت قوانین و تدابیر بهداشتی عمومی مانند استفاده از دوش قبل و بعد از استخر، عدم استفاده از استخر در صورت بروز عفونت تناسلی و استفاده مستمر از مواد ضدعفونی کننده استخر می‌تواند به کاهش خطر انتقال عفونت‌ از طریق استخر کمک کند.

۱۴. انتقال زگیل تناسلی از طریق لیزر

استفاده از لیزر در درمان‌های پوستی یا از بین بردن موهای زائد، به طور مستقیم ربطی به انتقال زگیل تناسلی ندارد. با این حال، در هر روش درمانی که تماس مستقیم با مناطق حساس و نواحی تناسلی دارد، احتمال انتقال عفونت وجود دارد و باید احتیاط‌های بهداشتی لازم رعایت شود تا از انتقال عفونت‌های تناسلی جلوگیری شود.

لیزر کردی و نگران انتقال زگیل تناسلی هستی؟ همین حالا مشاوره بگیر.

مدت زمان انتقال زگیل تناسلی

مدت زمان انتقال زگیل تناسلی به عوامل مختلفی بستگی دارد. در برخی ممکن است علائم ظرف مدت کوتاه‌تری ظاهر شوند. ویروس زگیل تناسلی در مخاط آلت تناسلی موجود است و برای انتقال نیاز به تماس مستقیم با این منطقه دارد. در صورتی که تماس مستقیم با مناطق حساس آلت تناسلی رخ دهد، انتقال عفونت ممکن است به سرعت رخ دهد. در این شرایط باید برای تشخیص و درمان زگیل تناسلی به پزشک مراجعه کنید.

متن انگلیسی:
It can take a few weeks or months for genital warts to appear after having sex with someone who is infected. Genital warts are usually small, rough lumps on the skin. They can appear: around the vagina and on the penis
ترجمه متن:
بعد از برقراری رابطه جنسی با فرد مبتلا ممکن است حدود چند هفته یا چند ماه طول بکشد تا زگیل‌های تناسلی ظاهر شوند. زگیل‌های تناسلی معمولا توده‌های کوچک زمخت روی پوست هستند که اطراف واژن یا روی آلت ظاهر می‌شوند. 

nhs

از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم؟

علائم و نشانه‌های زگیل تناسلی عبارتند از:

 • ادرار دردناک یا سوزش حین ادرار
 • ترشحات زرد یا سبز رنگ با بوی نامطبوع
 • التهاب و تورم آلت تناسلی
 • خونریزی غیرمعمول بین دوره‌های قاعدگی
 • درد یا تورم در ناحیه تناسلی
 • درد یا خونریزی حین رابطه جنسی

در صورت وجود این علائم حتما برای انجام آزمایش hpv اقدام کنید.

زگیل تناسلی بعد از چند وقت نمایان میشود؟

زگیل تناسلی بعد از چند وقت نمایان میشود؟ حدود ۲ تا ۱۰ روز پس از انتقال ویروس، زگیل‌های تناسلی ظاهر می‌شوند. با این حال، مدت زمان دقیقی که طول می‌کشد تا علائم ظاهر شوند، ممکن است متغیر باشد و به عوامل مختلفی از جمله مقاومت بدن و سیستم ایمنی فرد، نوع انتقال یا وضعیت سلامت عمومی فرد بستگی دارد. 

علائم انتقال ویروس زگیل تناسلی چگونه است؟علائم انتقال ویروس زگیل تناسلی چگونه است؟
اگر هیچ نشانه‌ای هم از زگیل‌ها روی بدن نباشد، بازهم ویروس ممکن است در ناحیه تناسلی فعال باشد و فرد ناقل است و می‌تواند ویروس را به دیگران منتقل کند.

نتیجه گیری و راهنمای مراجعه به دکتر

ویروس پاپیلومای انسانی که عامل اصلی زگیل‌های تناسلی است معمولا از طریق رابطه جنسی واژینال، دهانی یا آنال سکس یا تماس جنسی نزدیک با ناحیه تناسلی منتقل می‌شود. حتی اگر هیچ نشانه‌ای هم از زگیل‌ها روی بدن نباشد، بازهم ویروس ممکن است در ناحیه تناسلی فعال باشد و فرد ناقل است و می‌تواند ویروس را به دیگران منتقل کند. علاوه بر انتقال زگیل تناسلی از طریق رابطه جنسی با فرد آلوده، انتقال از مادر به نوزاد حین زایمان یا تماس مستقیم در شیردهی، تماس با پوست آلوده یا انتقال از طریق منی و ترشحات واژن و مقعد از دیگر راه‌ های انتقال آن هستند. 

اگر مشکوک به ابتلا به زگیل تناسلی هستید بهتر است با متخصص زنان یا دکتر اورولوژیست در این باره مشورت کنید. شما می‌توانید از طریق سایت دکترتو با بهترین پزشکان در ارتباط باشید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان مشاوره با دکتر آنلاین زنان و دکتر اورولوژیست آنلاین وجود دارد.

دکترتو مراقب سلامتی شماست!

منبع: وبسایت دکترو doctoreto.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا