علم و دانش

رسوخ فناوری ایران در آمریکای لاتین با تاسیس «مرکز نوآوری ایران و ونزوئلا»

تهران- ایرنا- رئیس سازمان توسعه همکاری‌های علمی و فناورانه بین‌المللی در معاونت علمی از راه‌اندازی مرکز نوآوری ایران و ونزوئلا در راستای رسوخ دستاوردهای فناورانه ایران در آمریکای لاتین خبر داد.

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری امیرحسین میرآبادی با اشاره به تحقق یکی از تاکیدات شهید آیت‌الله ابراهیم رئیسی مبنی بر گسترش مرزهای دانش و فناوری ایران با راه‌اندازی مرکز نوآوری ایران و ونزوئلا گفت: یکی از گام‌ها در مسیر توسعه دیپلماسی فناورانه در دولت سیزدهم، ایجاد مراکزی برای عرضه توانمندی‌های فناورانه ایران در کشورهای همسایه، دوست و متحد بود. در همین راستا، طی سفر سال گذشته رئیس جمهور شهید به ونزوئلا توافق‌نامه دو دولت برای ایجاد یک مرکز نوآوری و فناوری مشترک ایران ونزوئلا در کاراکاس امضا شد.

وی افزود: این مرکز مشابه ساختار خانه های نوآوری و فناوری ایران فعالیت می‌کند که این بار در دل آمریکای لاتین و با مشارکت ونزوئلایی ها برپا می‌شود و زمینه‌ای برای عرضه توانمندی‌های دانش‌بنیان، فناور و خلاق ایران خواهد بود. با توجه به همکاری و استقبال دولت‌های ایران و ونزوئلا در راه‌اندازی مشترک، این مرکز تحت عنوان مرکز نوآوری و فناوری مشترک ایران ونزوئلا نام گذاری شد.

با پیگیری تأکیدات رئیس‌جمهور شهید دولت سیزدهم و تحقق موافقت‌نامه ایجاد این مرکز، قرارداد تحویل قطعی این ساختمان امضا شد و ساختمانی که توسط دولت ونزوئلا تامین شده برای مدت ۱۵سال در اختیار معاونت علمی قرار گرفت تا این مرکز راه‌اندازی شود.

رسوخ فناوری ایران در آمریکای لاتین با تاسیس «مرکز نوآوری ایران و ونزوئلا»

رئیس سازمان توسعه همکاری‌های علمی و فناورانه بین‌المللی خاطرنشان کرد: از جمله اقداماتی که قرار است در قالب این مرکز انجام شود می‌توان به برپایی نمایشگاه دائمی محصولات دانش بنیان و فناوری های پیشرفته در ونزوئلا، استقرار شرکت دانش بنیان ایرانی که پروژه هایی را در ونزوئلا می گیرند، برگزاری دوره های آموزشی مشترک توسط متخصصان ایرانی برای متخصصان ونزوئلایی و تولید محدود یا داشتن کارگاه های مونتاژ و تولید در این محل اشاره کرد.

میرآبادی درباره ویژگی‌های ساختمان مرکز نوآوری ایران و ونزوئلا عنوان کرد: این ساختمان از امکانات متنوعی در راستای ارائه خدمات به صاحبان محصولات و خدمات دانش‌بنیان تا ارائه خدمات مشاوره ای برخوردار بوده و به پایگاهی برای توسعه صادرات محصولات فناورانه ایران در حوزه آمریکای لاتین تبدیل خواهد شد.

وی با اشاره به تخصیص رایگان ساختمان این مرکز از سوی دولت ونزوئلا و اصلاح، تجهیز و آماده‌سازی مرکز توسط معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری گفت: با راه‌اندازی مرکز نوآوری ایران در ونزوئلا شاهد شکل‌گیری زیست‌بوم و زیرساخت جدیدی برای توسعه صادرات و حضور توانمندی‌های دانش‌بنیان، خارج از مرزهای ایران خواهیم بود و این ساختمان به زودی با مشارکت بخش خصوصی به بهره برداری خواهد رسید.

منبع : خبرگزاری ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا