اینترنت

رقابت مثبت زارع‌پور و طالبان برای گسترش شبکه فیبر نوری

وزرای ارتباطات ایران و افغانستان در تلاشند تا شبکه فیبر نوری را در کشور خود توسعه دهند؛ اما در شرایطی که گسترش شبکه فیبر نوری در ایران با مشکلات متعددی از قبیل عدم تأمین تجهیزات مناسب و کمبود نقدینگی روبه‌رو است، دولت طالبان از چین خواسته است تا سراسر افغانستان را به فیبر نوری مجهز کند.

«عیسی زارع‌پور» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران در شرایطی بر گسترش شبکه فیبر نوری در کشور تأکید می‌کند که مدیران اپراتورهای ثابت و همراه با توجه به مشکلات مودم‌های بی‌کیفیت داخلی، عدم توانایی تأمین تجهیزات، همکاری نکردن شهرداری‌ها و کمبود نقدینگی، اهداف تعیین‌شده را خیالی می‌دانند. (برای آگاهی از جزئیات دردسرهای توسعه شبکه فیبر نوری، اینجا را کلیک کنید).

به گزارش خبرآنلاین، در این بین، انتشار خبری از وزارت مخابرات افغانستان نشان داد که طالبان هم در صدد گسترش شبکه فیبر نوری است.

متن خبر به شرح زیر است:

وزارت مخابرات خواهان گسترش فایبر نوری از مرز چین تا واخان شد

رقابت مثبت زارع‌پور و طالبان برای گسترش شبکه فیبر نوری

نجیب‌الله حقانی، سرپرست وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، خواهان گسترش کیبل فایبر نوری در مرز میان افغانستان و چین تا واخان بدخشان از سوی این کشور شده است.

نجیب‌الله حقانی این اظهارات را در دیدار با سفیر چین در کابل بیان کرده است.

به گفتهٔ سخنگوی این وزارت، ژاو شینگ سفیر چین در کابل در این دیدار گفته که بیجینگ علاقه‌مند گسترش فایبری نوری از طریق واخان است.

عنایت‌الله الکوزی سخنگوی وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی گفت: «کشور چین می‌تواند با استفاده از موقعیت جغرافیایی افغانستان به جای استفاده از راه طولانی کشورهای همسایه به یک راه کوتاه و آسان با افغانستان وصل شود در این دیدار سرپرست وزیر افزود که چین و افغانستان با احترام متقابل به هم می‌توانند روابط اقتصادی خود را گسترش دهند».

عنایت‌الله الکوزی از قول سفیر چین در کابل نوشته که بیجینگ در طول تاریخ روابط خوبی با افغانستان داشته و در تلاش است تا این روابط را قوی‌تر و پایدارتر کند.

۵۴۵۴

منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا