علم و دانش

ساخت تایر نانویی دوچرخه؛ ضد پنچری و مناسب زمین‌های ناهموار

تهران- ایرنا- شرکت ویتوریا (Vittoria) تایر جدیدی به نام Terreno T۵۰ برای دوچرخه‌ها طراحی کرده و ساخته است به گونه‌ای که سرعت بالایی در زمین‌های ناهموار و ماسه‌ای داشته باشد.

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از ستاد توسعه فناوری نانو، erreno T۵۰ تایر استقامتی بوده که برای زمین‌های ماسه‌ای و سطوح ناهموار طراحی شده و از آج‌های ویژه‌ای برخوردار است که بافت آن می‌تواند به عملکرد دوچرخه کمک کند. جهت‌گیری آج‌های این تایر، آن را برای طیف گسترده‌ای از زمین‌ها مناسب کرده و پایداری بالا و مقاومت در برابر پنچر شدن از دیگر ویژگی‌های آن است.

این تایر با یک فرمولاسیون نانویی ساخته شده که دلیل استقامت بالای آن نوآوری با کمک گرافن است. وجود گرافن باعث می‌شود Terreno T۵۰ در شرایط سخت و ناهموار عملکرد قابل قبولی داشته باشد و بتوان از آن در هر شرایط آب و هوایی استفاده کرد. یک کمربند ضد پنچری برای ایجاد مقاومت در برابر سوراخ شدن در آن قرار داده شده است.

ونسا ده هاف، مدیر ارشد بازاریابی ویتوریا می‌گوید: «ما از معرفی تایر استقامتی ماسه ای Terreno T۵۰ هیجان زده‌ایم. عملکرد بی‌نظیر و تطبیق‌پذیری این محصولات نمونه‌ای از تعهد ما برای ورود به مرزهای نوآوری است.»

استفاده از گرافن در لاستیک‌ها موجب شده تا شیمی لاستیک وارد دوران جدیدی شود. گرافن موجب سبک‌تر شدن و استحکام بیشتر ماتریکس در لاستیک می‌شود به طوری که استحکام جانبی ۵۰ درصد بهبود یافته و وزن آن نیز ۱۵ درصد سبک‌تر شده‌ است. این در حالی است که میزان گرمای تولید شده نیز بین ۹ تا ۱۶ درصد کاهش می‌یابد.

ویتوریا از سال ۲۰۱۵ از گرافن در لاستیک‌های دوچرخه استفاده کرده و ثابت شده است که این نانومواد پیشرفت‌ عالی در چسبندگی، مقاومت در برابر غلتیدن، مقاومت در برابر سوراخ شدن و افزایش دوام دارد. این شرکت اکنون انوع لاستیک‌های دوچرخه نانویی را به بازار عرضه کرده است.

منبع : خبرگزاری ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا