فیلم و سریال

سریال آکولایت؛ داستانی از جنگ ستارگان با طراحی‌های جدید

سازندگان سری Acolyte اعلام کرده اند که از عناصر معروف جنگ ستارگان در داستان جدید خود استفاده نخواهند کرد و به دنبال ایجاد یک پلتفرم جدید و منحصر به فرد هستند.

کوین جنکینز در این مقطع یک کهنه سرباز جنگ ستارگان است و در چندین فیلم از Rogue One تا The Rise of Skywalker به عنوان طراح کار کرده است. اما به عنوان طراح صحنه در مجموعه دیزنی پلاس Acolyte، او با یک چالش کاملاً جدید روبرو شد: پیدا کردن ظاهری که به عناصر اصلی جنگ ستارگان مانند Stormtroopers یا Star Destroyers متکی نباشد.

جنکینز به The Verge گفت: «بر خلاف دیگر عناوین جنگ ستارگان، این را نمی‌توان در یک کتاب یافت. زمانی که روی دنباله‌ها کار می‌کردم، و حتی زمانی که پیش‌درآمدها ساخته می‌شد، برای شروع همان قالب جنگ ستارگان را داشتیم. [در آکولایت]ما 75 درصد از این الگو را حذف کردیم.”

دلیلش این است که سریال به یک قرن قبل از The Phantom Menace باز می گردد. این اولین پروژه لایو اکشن است که در دوران جمهوری عالی، دوره ای از صلح و رفاه نسبی اتفاق می افتد. در این دوران، هیچ جنگ کهکشانی، امپراتوری شیطانی و شورشی برای مبارزه با آنها وجود ندارد.

این فضایی را برای داستان باز می‌کند تا شخصیت‌های جدید را کشف کند، در حالی که به تیم طراحی فضای زیادی می‌دهد تا بفهمند یک دوره قدیمی‌تر جنگ ستارگان بدون نمادین‌ترین عناصرش چگونه می‌توانست به نظر برسد.

جنکینز می‌گوید: «این فرصتی برای دنبال کردن هر ظاهر و احساس جدید تقریباً بدون محدودیت و بدون وابستگی فراهم کرد.

جنیفر برایان، طراح صحنه و لباس می‌افزاید: «دست بازتری داشتم. من محدودیت زیادی نداشتم [گویی] وقایع در یک چارچوب زمانی نزدیک‌تر به آنچه قبلاً فیلم‌برداری و پخش شده بود، قرار گرفتند.»

طبیعتاً این موضوع چالش هایی را ایجاد کرد. جنکینز اشاره می‌کند که وقتی بسیاری از تصاویر نمادین جنگ ستارگان را حذف می‌کنید، تشخیص اینکه چه چیزی چیزی را از نظر بصری در این جهان جا می‌دهد، دشوار است.

او می‌گوید: «جنگ ستارگان ترفندهای خاصی دارد، از این نظر که به صحنه‌های اصلی و رالف مک‌کواری بازمی‌گردد. مانند یک سبک در معماری است. می‌توانید به سبک‌های مختلف نگاه کنید و بگویید، این یک ساختمان بتنی است، آن هنر دکو است.»

آکولیت 1
Yord Fandar (چارلی بارنت) و Tassie Lova (Tara Scheven) لباس‌های جدید دوران High Republic را می‌پوشند.
آکولیت 3آکولیت 3
Vuki Klenaka (جوناس سوتامو) در کنار موتورسیکلتی که برای تور طراحی شده است.
آکولیت 4آکولیت 4
به پیپ سلام کن!

Acolyte: نقطه ارجاع به گذشته و الهام از تاریخ

در حالی که سری Acolyte برخی از عناصر اصلی جنگ ستارگان را حذف کرده است، اما همچنان بر چند نکته تکیه دارد. سیاره شهر وسیع کوروسکانت که به طور برجسته در پیش درآمدها حضور داشت، در Acolyte نیز وجود دارد، زیرا معبد جدی در آنجا قرار دارد. جدی نیز در این سریال حضور دارند. اما با ظاهری کمی متفاوت.

طراح صحنه و لباس برایان، لباس های جدی در این مجموعه را به عنوان “بهینه تر” برای مطابقت با دوره زمانی سریال توصیف می کند. او توضیح می‌دهد: «آنها قطعاً سازمان‌دهی‌شده‌تر و مدبرانه‌تر طراحی شده‌اند. به خصوص برای یورد (با بازی چارلی بارنت) که در دو قسمت اول با او آشنا می شویم. او فردی وسواسی و جدای شیک است.

برایان می‌گوید روند طراحی بسیاری از لباس‌های سریال کمی شبیه مهندسی معکوس است. بینندگان باید بتوانند به طور طبیعی مسیر مد را در Acolyte تا فیلم ها و سریال های بعدی دنبال کنند. لباس های جدی فقط یک نمونه هستند – نه فقط برش آنها، بلکه رنگ آنها نیز. برایان توضیح می‌دهد: «من لباس‌های آن‌ها را در رنگ‌های عاج و سفید مایل به زرد طراحی کردم، رنگ‌هایی که صلح‌آمیز هستند و تیرگی و عذاب را تداعی نمی‌کنند. هدف کلی «ایجاد کرامت برای جدی» بود.

فرآیند مشابهی برای طراحی فناوری و وسایل نقلیه استفاده شد. به عنوان مثال، در Acolyte تعداد کمی droid وجود دارد زیرا این فناوری به اندازه فیلم‌های بعدی پیشرفته نیست. این نیز با داستان مرتبط است: شخصیت اصلی، اوشا (آماندلا استنبرگ)، به عنوان مکانیک کشتی در دوره‌ای کار می‌کند که واحدهای نجومی مانند R2-D2 نادر هستند. در عوض، او Pip را دارد، یک ابزار مفید که همچنین یک ربات دوست داشتنی است. به طور مشابه، جنکینز به دوچرخه‌های فضایی Jedi اشاره می‌کند که در قسمت‌های اولیه نمایش داده می‌شوند: آنها برخلاف اکثر وسایل نقلیه جنگ ستارگان که برای جنگ طراحی شده‌اند، صرفاً برای اکتشاف استفاده می‌شوند.

آکولیت 5آکولیت 5
در داستان، مای (آماندلا استنبرگ) زره با زنجیر و بامبو می پوشد.

با این حال، همه چیز در این مجموعه از تاریخ (یا آینده، بسته به دیدگاه شما) جنگ ستارگان الهام گرفته نشده است. برایان می گوید که او ایده های زیادی را از فرهنگ های تاریخی واقعی، از امپراتوری روم گرفته تا جنگجویان سامورایی، وام گرفته است.

این الهام به یکی از متمایزترین لباس‌های نمایش منتهی شد: زره قاتل می (با بازی استنبرگ)، که ترکیبی از پست زنجیر با سینه‌پشت بامبو است. برایان توضیح می دهد: “ما بامبو را به عنوان یک گیاه انعطاف پذیر می شناسیم که در باد تاب می خورد.” اما فریبنده است. با استفاده صحیح، به یک ماده محافظ تبدیل می شود.»

نتیجه سریالی است که نه تنها از نظر بصری با بقیه گروهش متفاوت است، بلکه می توان گفت، در دسترس تر است. برای طرفداران، ارجاعاتی به دیگر داستان‌های جنگ ستارگان وجود دارد، اما برای درک Acolyte ضروری نیست.

جنکینز می گوید: «این سریال هیچ مانعی برای ورود ندارد، درست مانند جنگ ستارگان اصلی که اولین بار آن را در سال 1977 دیدم. خودش توضیح می دهد. هم از نظر بصری و هم از نظر داستانی، هیچ کار اضافی وجود ندارد.”

منبع: سایت خبری تک‌ناک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا