علم و دانش

ششمین کنگره بین المللی ژنتیک برگزار می شود/تجلیل از ۴ محقق فعال در این حوزه

تهران – ایرنا -رئیس کنگره ژنتیک از برگزاری ششمین کنگره بین‌المللی و هجدهمین کنگره ملی ژنتیک ایران در روزهای ۱۷ تا ۱۹ تیر جاری در دانشگاه شهید بهشتی خبر داد و گفت :در افتتاحیه این آئین از ۴ نفر شامل دو پیشکسوت و دو جوان فعال در این حوزه تقدیر می شود.

به گزارش خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا، مختار جلالی جوران روز چهارشنبه در نشست خبری ششمین کنگره بین‌المللی و هجدهمین کنگره ملی ژنتیک همراه با جایزه ایده بازار ژنتیک ایران از برگزاری این رویداد مهم با شعار «ژنتیک برای سلامت، امنیت غذایی و حفظ ذخایر ژنتیکی؛ نیاز آنی و ضرورت آتی» در روزهای ۱۷ تا ۱۹ تیر جاری در دانشگاه شهید بهشتی خبر داد.

وی هدف از برگزاری این کنگره که هر دوسال یکبار برگزار می شود را انتقال جدیدترین دستاوردهای علمی جهانی بین اساتید و کارشناسان حوزه ژنتیک ذکرکرد و یادآور شد: انجمن ژنتیک ایران با قدمت نیم قرن فعالیت در تلاش است تا این حوزه علمی را در کشور توسعه دهد و معتقدیم ایران، تنها محدود به تهران نمی‌شود؛ از این رو با ایجاد شعب انجمن در سایر شهرها در این زمینه اقدام شد.

رئیس ششمین کنگره بین‌المللی و هجدهمین کنگره ملی ژنتیک ایران در ادامه، از برنامه این کنگره برای تقدیر از چهار فعال حوزه ژنتیک شامل دو پیشکسوت و دو جوان در آئین افتتاحیه این رویداد خبر داد.

وی اظهارکرد: طبق برنامه ریزی انجام شده قرار بود این کنگره دوم خردادماه امسال برگزار شود، اما به دلیل سانحه شهادت رئیس جمهور فقید برگزاری آن عقب افتاد و به ۱۷ تا ۱۹ تیرماه جاری موکول شد.

ششمین کنگره بین المللی ژنتیک برگزار می شود/تجلیل از ۴ محقق فعال در این حوزه

رئیس انجمن ژنتیک ایران همچنین از حمایت و همکاری چهار دانشگاه بین‌المللی شامل دانشگاه سلیمانیه عراق، کردستان عراق، دانشگاه هرات و دانشگاه کانکاست روسیه از ششمین کنگره بین‌المللی و هجدهمین کنگره ملی ژنتیک ایران خبر داد.

وی با اشاره به برخورداری سرزمین ایران از همه نعمات خدادادی یادآورشد: در حالی که در کل دنیا ۱۳ اقلیم یا شرایط آب و هوایی متغیر وجود دارد، یازده اقلیم در ایران وجود دارد و این تنوع آب و هوایی متغیر به معنای تنوع ژنتیکی و گیاهی و این یک ثروت بسیار غنی برای کشور محسوب می شود.

رئیس انجمن ژنتیک ایران در ادامه افزود: ارزش این تنوع ژنتیکی زیستی، گیاهی و جانوری در ایران بسیار با اهمیت تر از از نفت و گاز کشور است. هرچند در حال حاضر ایران دومین کشور جهان در حوزه نفت و گاز است؛ اما به هیچ وجه این به ارزش تنوع ذخایر ژنتیکی کشور نمی رسد.

این استاد دانشگاه تربیت مدرس با یادآوری آنکه، ایرانیان پنج هزار سال پیش با علم ژنتیک آشنا بوده اند افزود: لوحی که در منطقه ایلام کشف شده بیانگر همین موضوع است و ایرانیان در آن زمان برای اصلاح نژاد اسب از این علم استفاده می کردند.

رئیس انجمن ژنتیک ایران تصریح کرد: در حاشیه ششمین کنگره بین‌المللی و هجدهمین کنگره ملی ژنتیک ایران همراه با جایزه ایده بازار ژنتیک ایران ۱۰ کارگاه آموزشی تخصصی دایر خواهد شد.

ششمین کنگره بین‌المللی و هجدهمین کنگره ملی ژنتیک ایران در روزهای ۱۷ تا ۱۹ تیر ماه جاری در دانشگاه شهید بهشتی برگزار می شود.

منبع : خبرگزاری ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا