کتاب و ادبیات

صفی که برای کتاب در شیراز بسته شد

شیراز – ایرنا – نزدیک به یک و نیم ماه از بازگشایی قدیمی‌ترین کتابخانه فارس می‌گذرد، کتابخانه‌ای که اینک نمونه‌ای از نسل نو کتابخانه‌های عمومی کشور است و آنچه بیش از همه در این مدت توجه‌ها را جلب کرد، استقبال چشم‌گیر مردم شیراز بود، طوری که روزهای نخست بازگشایی برای عضویت در آن صف بسته می‌شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، کتابخانه شهید دستغیب شیراز با هفتادسال قدمت، قدیمی‌ترین کتابخانه فارس است و پیشتر نیز در ۲ نوبت، یکبار دهه سی و یکبار دهه هفتاد، بازطراحی شد، اما این بار با افزودن بخش‌هایی نوین، آماده ایفای نقش با سه ضلع کتاب، مردم و خدمات شد.

این کتابخانه نوین اما خوش سابقه شیراز اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور افتتاح شد و در چرخه خدمت رسانی فرهنگی به مردم قرار گرفت.

صف کتاب دوستان شیرازی پشت میز امانت کتابخانه قدیمی شهر

در یکماه گذشته از آغاز به کار مجدد کتابخانه شهید دستغیب، شاهد استقبال بالای مردم از این کتابخانه بودیم؛ چنانکه به گفته مدیرکل کتابخانه‌های عمومی فارس، حدود یکهزار و ۲۰۰ نفر تنها در پنج روز نخست، به عضویت این کتابخانه عمومی درآمدند.

محمد حسین فیروزی در گفت‌وگو با ایرنا، استقبال مردم از خدمات این کتابخانه را در ماه نخست بازگشایی، شگفت انگیز توصیف کرد و گفت: در یک ماه اخیر ۲ هزار نفر عضو کتابخانه عمومی شهید دستغیب شده‌اند و کماکان نیز این رقم در حال افزایش است.

او اظهار کرد: کشور ایران، مستمرا با برخی از کشورهای دنیا مقایسه می‌شود و در این میان نیز روایت صحیحی از فرهنگ کشور ارائه نشده است؛ بنابراین استقبال جالب توجه عموم مردم شیراز از یک کتابخانه عمومی از این نظر اهمیت بالایی دارد.

به اعتقاد مدیرکل کتابخانه‌های عمومی فارس، این صف‌های شکل گرفته برای عضویت و در کتابخانه شهید دستغیب شیراز، از مواردی است که باید با افتخار از آن یاد کرد.

صفی که برای کتاب در شیراز بسته شد

آغازی برای شکل گرفتن کتابخانه‌های عمومی نوین در فارس

بازطراحی کتابخانه عمومی شهید دستغیب به گونه ای انجام شده که زیرساخت لازم برای ارائه خدمات پرشمار کتابخانه‌ای نوین را به مردم ارائه کند و سه ضلع مردم، کتاب و خدمات به خوبی در آن شکل گرفته است.

به گفته فیروزی، این کتابخانه، آغازی برای ایجاد کتابخانه های جدید در فارس و استقبال بالای مردم از خدمات کتابخانه‌های نوین در این استان است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی فارس گفت: این تجربه را در پروژه های کتابخانه‌ای دیگری که در استان در حال تجهیز تکمیل و تجهیز هستیم نیز شاهد خواهیم بود.

او با بیان اینکه در حدود یک ماه گذشته از افتتاح کتابخانه شهید دستغیب، برخی از مشکلاتی که داشت نیز رفع شد، گفت: پیش بینی ما این است، چنانکه مردم از سینما و فیلم و دیگر بخشهای فرهنگی استقبال می‌کنند، این بار یک کتابخانه نیز کمک کند تا بخشی از نیازهای فرهنگی شهر رفع شود.

با کتابخانه نوین شهید دستغیب شیراز بیشتر آشنا شوید

کتابخانه شهید دستغیب شیراز گنجینه‌ای ارزشمند از منابعی است که طی ۷۵ سال گردآمده و اکنون به دست ما رسیده است و این میراث باید برای استفاده نسل جدید نیز نگهداری و منتقل شود.

این کتابخانه دارای مخزنی از نشریات ۱۲۰ سال گذشته تا کنون است که می‌تواند برای برای بسیاری از فرهنگ دوستان جذاب و تماشایی باشد.

سومین باز طراحی این کتابخانه قدیمی تنها به کتاب محوری خلاصه نمی‌شود، بلکه محلی برای ارائه خدمات نوین و البته مورد نیاز کتابخانه‌است که هر یک می‌تواند، گروه هدف خود را جلب کند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی فارس گفت: بخش کودک و نوجوان، در فضای ۱۵۰ متری ۲ طبقه به این کتابخانه افزوده شده که علاوه بر مخزن کتاب شامل بخش بازی نیز هست.

او گفت: اگر چه خدمات این بخش عمدتا برای کودکان ۲ تا ۱۴ ساله در نظر گرفته شده اما حتی کتاب‌هایی مناسب برای کودکان پایین‌تر از این سن نیز موجود است.

فیروزی افزود: بخش‌ بازی فکری مفصلی در این کتابخانه ایجاد شده که پیوست کتاب است و کمک می‌کند تا خانواده با رغبت فرزندان خود را به کتابخانه بیاورند.

او درباره ظرفیت این کتابخانه عمومی گفت: در طراحی نوین کتابخانه شهید دستغیب، پنج سال مطالعه عمومی و ویژه و یک سالن کار اشتراکی برای فعالیت های گروهی وجود دارد که همزمان ۲۵۰ نفر می توانند از آنها استفاده کنند.

فیروزی اضافه کرد: اما برای عضویت و استفاده از دیگر بخش‌ها، هیچ محدودیتی در نظر گرفته نشده است و مردم می‌توانند به سادگی با کد ملی خود عضو شوند.

کتابخانه عمومی شهید دستغیب شیراز در خیابان طالقانی، ضلع جنوبی موزه پارس(باغ نظر) قرار دارد.

منبع : خبرگزاری ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا