علم و دانش

همکاری محققان دانشگاه امیرکبیر با دانش‌بنیان‌ها برای تولید پلیمر تصفیه آب

تهران- ایرنا- گروهی از محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر به دانش فنی ساخت نوعی پلیمر برای تصفیه آب و فاضلاب دست یافتند که موجب کاهش وابستگی کشور به خارج می‌شود و قرار است با همکاری یک شرکت دانش‌بنیان به شکل نیمه‌صنعتی تولید شود.

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، علی عاشوری دانش آموخته دوره دکترای دانشگاه صنعتی امیرکبیر با راهنمایی منوچهر خراسانی از اعضای هیات‌علمی دانشکده مهندسی پلیمر و رنگ دانشگاه صنعتی امیرکبیر پروژه‌ای با عنوان سنتز لخته‌سازهای پایه پلی آکریل آمید: اثر پارامترهای موادی و فرایندی بر شکل ظاهری لخته‌ها را اجرا کردند.

عاشوری در این باره گفت: این طرح تحقیقاتی با هدف رفع کمبود منابع آب و خشکسالی در اکثر جوامع به خصوص ایران، همچنین نیاز مبرم به تصفیه آب‌های آلوده به عنوان یک راهکار حیاتی برای حفظ منابع آبی و محیط زیست در قالب پایان نامه دوره دکتری انجام شد.

در این طرح تحقیقاتی محصولی برای لخته‌سازی و شفاف‌ کردن آب‌های آلوده تولید کردیم. استفاده از این پلیمر باعث رسوب دادن و لخته سازی تمام ذرات معلق در سیال‌ها از جمله آب و فاضلاب همچنین در صنایع مواد معدنی و نفت و گاز می‌شود. با توجه به عملکرد این محصول، امکان بومی سازی، تجاری سازی، بهبود فناوری و اقتصادی کردن تولید در حوزه تصفیه آب‌ها آلوده وجود دارد.

مجری طرح عنوان این محصول را ساخت پلی آکریل آمید اعلام کرد که به روش پلیمریزاسیون امولسیون معکوس تولید شده و خاطر نشان کرد: مرحله اول این طرح تحقیقاتی از سنتز پلی آکریل آمید غیر یونی شروع شد و رسیدن به وزن مولکولی بالای پلیمر از دیگر مراحل این طرح به شمار می‌رود. محصول نهایی از طریق تنظیم و کنترل شرایط پلیمریزاسیون و به دست آوردن پلی الکترولیت‌هایی با دانسیته بارهای متفاوت تهیه شد.

همکاری محققان دانشگاه امیرکبیر با دانش‌بنیان‌ها برای تولید پلیمر تصفیه آب

این دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر بزرگترین مشکل تولید این محصول را سنتز پلیمری با وزن مولکولی بالا و ساختار خطی به همراه حلالیت مناسب آن در آب عنوان کرد و گفت: این محصول در صنعت تصفیه آب و فاضلاب و همچنین صنایع فرآوری مواد معدنی و صنعت کاغذسازی کاربرد دارد.

عاشوری با بیان اینکه مقاله این تحقیق در کنفرانس ملی پلیمر و کنفرانس ملی رنگ ارائه شده است، افزود: برای تولید صنعتی، موفق به انعقاد قرارداد با یک شرکت دانش بنیان شدیم تا طرح به صورت آزمایشی (پایلوت) و نیمه صنعتی تولید شود.

وی کاهش وابستگی به واردات، تقویت صنعت داخلی و تأمین نیازهای داخلی را از مزایای دستیابی به دانش فنی تولید این پلیمر عنوان کرد و گفت: در حالی که بسیاری محققان در مراکز علمی روی توسعه این محصول مطالعات زیادی انجام داده‌اند، همچنان شاهد واردات آن هستیم.

منبع : خبرگزاری ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا