علم و دانش

پیش‌بینی ۱۰ هزار میلیارد ریال اعتبار مالیاتی برای اقتصاد دانش بنیان اصفهان

اصفهان – ایرنا – معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری از پیش‌بینی ظرفیت ۱۰ هزار میلیارد ریال اعتبار مالیاتی در برنامه برش استانی و توسعه اقتصاد دانش بنیان اصفهان خبر داد.

به گزارش ایرنا از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، روح الله دهقانی روز دوشنبه در مراسم امضای توافق‌نامه همکاری مشترک این معاونت و استانداری اصفهان گفت: برنامه برش استانی اقتصاد دانش بنیانی سازوکاری را فراهم کرده است تا منابع به‌صورت مستقیم و بدون فرآیندهای پیچیده به استان‌ها برسد و اعتبارات مالیاتی در اختیار فعالان زیست بوم نوآوری و فناوری قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه حداکثر ۶۰ هزار میلیارد ریال از تسهیلات اعتبار مالیاتی در سال گذشته بهره برده شد، اضافه کرد: پیش بینی می شود امسال ۱۵۰ هزار میلیارد ریال از محل اعتبار مالیاتی هزینه کنیم.

معاون علمی ریاست جمهوری تاکید کرد: هر استانی که در تحقق طرح‌های تحقیق و توسعه و فعالیت‌های دانش بنیان فعالتر باشد، سهم بیشتری از این منبع ارزشمند و بدون واسطه برای توسعه اقتصاد دانش بنیان خواهد برد.

دهقانی خاطرنشان کرد: با توجه به این که در دوره‌های قبلی فعالیت معاونت علمی، میزان فاصله از تهران در توزیع حمایت ها تأثیرگذار بود، در دوره جدید برنامه برش استانی اقتصاد دانش بنیان با هدف عدالت در دسترسی به این حمایت‌ها و نقش‌آفرین کردن همه استان‌ها متناسب با زیست بوم، شرایط و توانمندی آنها در توسعه اقتصاد دانش بنیان، تعریف و اجرایی شد.

وی با بیان این که برنامه برش استانی اقتصاد دانش بنیان تا کنون در ۶ استان اجرا شده است، اظهار کرد: اصفهان از امروز هفتمین استانی است که این برنامه در آن اجرا می‌شود.

دهقانی افزود: بنای کار برش استانی اقتصاد دانش بنیان این است که بهره‌برداران و فعالان هر بخش را فعال کنیم تا در مسیر توسعه اقتصاد دانش بنیان آن منطقه نقش‌آفرینی کنند.

معاون علمی رییس جمهور با بیان اینکه برنامه مذکور دارای شاخص هایی برای تبیین معیار توسعه یافتگی اقتصاد دانش بنیان هر استان است، ادامه داد: با اجرای این برنامه فرصت‌ها به‌صورت منصفانه و متناسب در معرض استفاده فعالان زیست بوم نوآوری و فناوری قرار می‌گیرد.

دهقانی خاطرنشان کرد: هر استان در قالب این برنامه سهم خود را در توسعه اقتصاد دانش بنیان به عهده می‌گیرد و منابع و اختیارات معاونت علمی ریاست جمهوری متناسب با وظایف و تکالیف هر استان ارائه می‌شود.

معاون علمی ریاست جمهوری با اشاره به اختیارات گسترده استان‌ها در تخصیص منابع به توسعه اقتصاد دانش بنیان در قالب برنامه برش استانی گفت: در این برنامه، با توجه به محدودیت منابع و ضرورت تجمیع و تمرکز منابع محدود برای اقدامات بزرگ و اثرگذار، مسئولان استان و در راس آنها استاندار اولویت‌ها را برای تخصیص منابع و در جهت توسعه اقتصاد دانش بنیان تعیین و در مسیر آن هزینه می‌کنند.

وی همچنین با اشاره به ظرفیت‌های تحول‌آفرین قانون جهش تولید دانش بنیان برای توسعه و پیشرفت گفتمان دانش بنیان در استان ها، گفت: اگر این قانون که مصوبه مجلس قبلی و مورد توجه رهبر معظم انقلاب است اجرا شود، بطور قطع سهم اقتصاد دانش بنیان از تولید ناخالص داخلی (GDP) کشور حداقل به ۱۵ تا ۲۰ درصد می رسد.

به گزارش ایرنا، سند برش استانی اقتصاد دانش بنیان اصفهان روز دوشنبه در سفر معاون علمی رییس‌جمهور به اصفهان و بین معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و استانداری اصفهان امضا شد.

اصفهان پس از استان‌های یزد، کرمان، زنجان، مرکزی، آذربایجان شرقی و قزوین، هفتمین استان است که به این برنامه می پیوندد.

برنامه ملی برش استانی اقتصاد دانش‌بنیان یکی از اولویت‌های قانون جهش تولید دانش‌بنیان در استفاده از همه ظرفیت های کشور برای توسعه علم و فناوری است که از سال ۱۴۰۲ با حمایت دولت سیزدهم محقق شد؛ بر اساس این برنامه، بخشی از وظایف و تکالیف معاونت علمی ریاست جمهوری در توسعه اقتصاد دانش‌بنیان به استان‌های توانمند محول می شود.

در سفر معاون علمی ریاست جمهوری به اصفهان از برخی از محصولات فناورانه و نوآوری نیز رونمایی شد.

اصفهان بعنوان استان پیشتاز در عرصه علم و فناوری با سهم بیش از ۹ درصدی از کل شرکت‌های دانش بنیان کشور، رُتبه دوم را از این لحاظ در بین استان‌ها دارد.

همچنین این استان نخستین و تنها شهرک علمی و تحقیقاتی کشور را در خود دارد که ایده ایجاد پارک‌های علم و فناوری از آن از سال ۱۳۸۰ شکل گرفت و امروزه این شهرک در سایه حمایت دولت و تلاش فناوران و بخش خصوصی، یکی از بزرگترین مجموعه‌های دانش بنیان ایران با حدود ۷۰۰ واحد و شرکت فناور و دانش بنیان و حدود ۹ هزار شاغل به‌شمار می‌آید.

منبع : خبرگزاری ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا