دنیای مد

چطور چرک مردگی لباس‌های سفید را از بین ببریم؟

یکی از مشکلاتی که لباس‌های سفید به همراه دارند، چرک مردگی‌شان بعد از چند مرتبه شست و شو است.
لباس‌ها و اکسسوری‌های سفید بسیار جذاب هستند. استفاده از آن‌ها در پوشش می‌تواند تاثیر بسزایی بگذارد.
برای این که لباس‌های سفیدتان از شر لکه‌ها و چرک‌هایی که در تار و پودشان نفوذ کرده، رها شوند باید به چند نکته توجه کنید.

لباس‌های سفید را با دست بشوییم یا با ماشین لباسشویی

این روزها کمتر کسی پیدا می‌شود که برای شستن لباس‌ها از ماشین استفاده نکند. معمولا تمام لباس‌ها به دو قسمت روشن و تیره تقسیم می‌شوند و ماشین لباسشویی بعد از یک ساعت آن‌ها را شسته شده تحویل می‌دهد.

اما اگر می‌خواهید لباس سفیدتان چرک مردگی نداشته باشد و مانند روز اول بدرخشد، باید به این نکته توجه کنید که این لباس‌ها زمانی که با باقی لباس‌ها در ماشین لباسشویی شسته می‌شوند، آلودگی و چرک و ته مانده رنگی که آن‌ها دارند را به خودشان می‌گیرند.

برای این که لباس‌های سفیدتان، از حالت درخشندگی در نیاید، بهتر است با کمک چند لیتر آب جوش، یک تشت کوچک و مقداری مایع شوینده و پاک کننده برای از بین بردن کثیفی‌های آن اقدام کنید و لباس سفید خود را با دست بشویید.

راهکار کاربردی برای رفع بوی عرق در لباس

چرک مردگی؛ نگذارید لکه‌ها ماندگار شوند

اولین قدم برای داشتن لباس‌های سفید و بدون چرک مردگی این است که نگذارید آن‌ها لک شوند. چیزی شبیه پیشگیری قبل از درمان است.
اما به هر حال بعضی وقت‌ها کنترل همه چیز از دست آدمی خارج می‌شود. برای آن زمان‌ها، حتما قبل از این که به بافت‌ها نفوذ کند و در آن ماندگار شود، کارتان را برای تمیز کردنش شروع کنید.  

با به بازار آمدن انواع اسپری، ژل و مام زیر بغل، این محصولات به یکی از اجزا اصلی سبدهای خرید خانواده‌ها تبدیل شده است. این محصولات حتی نمونه‌های بسیار خوب و استانداردشان هم به مرور زمان باعث زرد شدن زیر بغل لباس‌تان می‌شود و نمای زشتی ایجاد می‌کند.

چرک مردگی زیربغل

برای حل کردن مشکل زردی لباس‌های سفید دو راهکار دارید:

اول این که روی محل مورد نظر لکه بر بریزید و بگذارید نیم ساعت بماند و بعد آن را بشویید.
یا این که راه بهتر را انتخاب کنید. روی محل مورد نظر جوش شیرین بریزید، روی جوش شیرین یک نصفه لیمو ترش قرار بدهید و بگذارید 30 دقیقه در همان حالت بماند بعد از آن با خیال راحت از لباس سفیدتان استفاده کنید، بدون این که نظر دیگران را به زردی زیر بغل پیراهن و بلوزتان جلب کنید.

مقابله با چرک مردگی لباس‌های سفید با شوینده‌های طبیعی

برای شستن لباس‌های سفید می‌توانید علاوه بر شوینده‌هایی که در بازار وجود دارد، از شوینده‌های طبیعی و خانگی استفاده کنید. ترکیب سرکه و نمک، لیموترش و نمک، جوش شیرین و لیمو است.
هر کدام از این ترکیب ها را با یک پیمانه پودر رختشویی به مقداری آب جوش اضافه کنید. لباس مورد نظرتان را یک ساعت در آن قرار دهید و سپس شروع کنید به شستن.

این ترکیبات نه تنها درخشندگی لباس شما را چندین برابر می‌کند، بلکه از آن جایی که طبیعی است به بافت لباس‌تان آسیب نمی‌زند.

چرک مردگیچرک مردگی

کیسه شستشوی لباس‌‌ ، کوچک اما پرکاربرد! (laundry bags)

یقه و سردست لباس سفید را چگونه بشوییم؟

سر دست و یقه پیراهن‌های روشن مردانه، خصوصا سفیدها بیش از هر چیزی مستعد کثیف شدن هستند. کافیست لباس یک روز صبح تا عصر تن آقایان باشد و عصر به یقه آن نگاه کنید. قطعا آثار به جا مانده از عرق و آلودگی را خواهید دید.

برای این که یقه لباس‌ها این آلودگی سیاه رنگ را به خودشان جذب نکند، سعی کنید بعد از هر بار پوشیدن لباس آن را تمیز کنید.

برای این کار می‌توانید از هر کدام از محلول‌هایی که قبلا گفته شد استفاده کنید. اجازه بدهید محلول مدتی روی قسمت سیاه شده باقی بماند، بعد آن را با آب یا آب اکسیژنه بشویید و با یک یقه و سردست تمیز به استقبال روز بعدی بروید.

چرک مردگی لباسچرک مردگی لباس

شاید این مطلب برایتان جالب باشد: افزایش طول عمر لباس با رعایت چند تکنیک ساده مراقبتی

راهکار برای رفع چرک مردگی کتونی‌های سفید

اغلب جزئیات مهمی که برای شست و شوی پیراهن، تیشرت و لباس‌های سفید مهم است را با هم مرور کردیم.
اما یکی از پوشیدنی‌های سفید رنگ دیگری که به وفور از آن استفاده می‌شود و نیاز به شست و شو دارد، کفش‌های کتونی از جنس‌های مختلف است.
اگر کتونی شما از جنس پارچه سفید رنگ هستند، باید همان روز اول به فکر این باشید که در مقابل چرک مردگی ، ضد ضربه‌اش کنید.

راه حل ضد لک کردن کفش‌های سفید پارچه‌ای استفاده از شمع است.

یک شمع وارمر را در دست بگیرید و آن را روی کتونی سفیدتان بکشید. موم داخل شمع باعث می‌شود کتونی شما در مقابل باران، برف، آب کثیف خیابان و هر آلودگی دیگر مصون شود.

اگر کفش‌تان نو نیست و اثر آلودگی‌ها روی آن باقی مانده، کافیست محلول سرکه و جوش شیرین را در بطری ترکیب و آن را روی سطح کفش اسپری کنید.

بعد از چند دقیقه با یک مسواک تمیز، آلودگی‌ها را پاک کنید و اجازه بدهید کفش‌تان کاملا خشک شود. شستن کفه کفش از آن دست کارهایی است که به تمیزی و نو شدن کفش شما کمک شایانی می‌کند. مقداری خمیر دندان روی مسواک بزنید و آن را دور تا دور ته کفش‌تان بکشید.
سفیدی و تمیزی که از این کار حاصل می‌شود با هیچ چیز دیگری قابل قیاس نیست. قبل از شروع این کار کف کفش‌تان را با دقت با آب بشویید تا خاک و کثیفی اضافه آن پاک شود.

چرک مردگی کتونیچرک مردگی کتونی

اگر کفش‌تان غیر از پارچه، جنس دیگری دارد، کارتان راحت است. قبل از این که سیاهی و لکه‌ها روی آن ماندگار شوند، آن‌ها را با دستمال مرطوب پاک کنید. اما اگر لکهها سرسخت بودند، باز هم از همان محلول سرکه و جوش شیرین روی کفش اسپری کرده و بعد از چند دقیقه با دستمال آن را پاک کنید. اگر کفش‌تان غیر از پارچه، جنس دیگری دارد، کارتان راحت است. قبل از این که سیاهی و لکه‌ها روی آن ماندگار شوند، آن‌ها را با دستمال مرطوب پاک کنید. اما اگر لکه‌ها سرسخت بودند، باز هم از همان محلول سرکه و جوش شیرین روی کفش اسپری کرده و بعد از چند دقیقه با دستمال آن را پاک کنید.

خشکشویی لباس چیست؟


منبع: مجله‌ی کمد سارک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا