دنیای مد

کامل‌ترین راهنمای انتخاب سایز لباس

 اولین سوال در هنگام خرید که باید به آن جواب دهیم سایز مناسب برای شلوار، بلوز و … است. دانستن این موضوع به شما کمک می‌کند تا در هنگام خرید لباس چه به صورت حضوری و یا خرید آنلاین انتخاب‌های درست‌تری داشته باشید. در هنگام خرید لباس به صورت آنلاین علاوه بر دانستن سایز خود باید با اصول خرید لباس نیز آشنا باشید. یکی از این اصول بررسی جدول سایزبندی برندهاست، چرا که سایزبندی لباس‌ها از کشوری به کشور دیگر و گاهی حتی از برندی تا برند دیگر متفاوت است.

نکته بعدی در هنگام خرید آشنایی با انواع فیت لباس است که این موضوع را در مطلب “انتخاب سایز مناسب لباس به نسبت فیت لباسبررسی و به طور کامل با شما در میان گذاشته‌ایم. در این مقاله با نکات اساسی در انتخاب سایز لباس آشنا خواهید شد تا بتوانید مناسب‌ترین و فیت‌ترین لباس را برای خود انتخاب کنید.همین هم موقع خرید اینترنتی و سفارش لباس به دوستانی که به خارج از کشور سفر کرده‌اند، دچار دردسر می‌شوید. در این مقاله با راهنمای انتخاب سایز لباس آشنا خواهید شد تا بتوانید بهترین و فیت‌ترین لباس را انتخاب کنید.

اندازه‌های مورد نیاز برای تعیین سایز
اندازه‌های مورد نیاز برای تعیین سایز

سایز مناسب لباس زنانه را چطور به دست آوریم؟

انتخاب سایز مناسب لباس زنانه نیازمند بررسی نکات متنوعی است، چرا که معمولا سایز بالاتنه و پایین تنه خانم‌ها با هم متفاوت است. به همین دلیل است که قبل از انجام هر خریدی، به ویژه خرید اینترنتی باید سایز بالاتنه و پایین تنه را به صورت جداگانه به دست آورند. برای این کار لازم است اندازه دور سینه و اندازه دور کمر برای خرید بلوز، خرید شومیز و تونیک گرفته شود. برای اندازه گیری سایز پایین تنه هم باید اندازه دور باسن، قد و دور کمر را برای خرید لگ، شلوار و دامن به دست آورد. بعد از به دست آوردن این اندازه‌ها به سراغ جدول سایزبندی سایت مورد نظر خود بروید و بر اساس اندازه‌های اصلی خود، اطلاعات سایز و میزان آزادی و نوع فیت خریدی درست و مطمئن داشته باشید. در زیر جدول سایزندی لباس زنانه آورده شده است. جدول سایزبندی شومیز و بلوز و جدول سایزبندی شلوار زنانه در ادامه ارائه شده است.

جدول سایزبندی لباس زنانه و اندازه‌های مورد نیاز- بلوز و شومیزجدول سایزبندی لباس زنانه و اندازه‌های مورد نیاز- بلوز و شومیز
جدول سایزبندی لباس زنانه و اندازه‌های مورد نیاز
جدول سایزبندی شلوار و دامن زنانه- اندازه‌های مورد نیاز برای شلوار و دامنجدول سایزبندی شلوار و دامن زنانه- اندازه‌های مورد نیاز برای شلوار و دامن
جدول سایزبندی شلوار زنانه و اندازه‌های مورد نیاز

اندازه گیری سایز لباس مردانه

آقایان معمولا تک سایزی هستند؛ با وجود این باید سایز بالا تنه و پایین تنه را جداگانه به دست آورد. برای اندازه گیری سایز لباس مردانه در قسمت پایین تنه اندازه دور کمر و قد شلوار را به دست آورید و برای بالاتنه اندازه دور سینه، دور کمر و دور گردن را یادداشت کنید. پس از این مرحله با بررسی جدول‌ سایزبندی برند مورد نظر سایز مناسب خود را به دست آورید.

نکات مهم در رابطه با جدول سایزبندی

در هنگام خرید اندازه‌ها را به روز کنید:

ااندازه‌هایتان را در یک دفترچه، یادداشت کنید. خوب است اندازه دور بازو، طول بازوها، سرشانه‌ها و دور ران‌ها را هم یادداشت کنید. به خاطر داشته باشید که هر چند ماه یک بار باید این اندازه‌گیری‌ها را مجددا انجام دهید، چون ممکن است تغییر سایز لباس داشته باشید یا سایزتان کم و یا زیاد شده باشد.  در نتیجه تکیه کردن بر سایزهای قبلی نتیجه خریدتان را خراب می‌کند. بنابراین در هنگام خرید اندازه و  سایز خود را به روز کنید.

هر کشور سایز خودش را دارد، با شناخت کامل خرید کنید:

جدول سایز بندی لباس در هر کشوری با سایر کشورها متفاوت است. برای مثال سایزهای اروپایی با حروف EU شناخته می‌شوند؛ سایز بندی آمریکایی را با US می‌شناسند و اگر روی تگ لباسی حروف UK را دیدید، آن لباس بر اساس سایز لباس انگلیسی دوخته شده است. در ایران سایز بندی معمولا بر اساس سایز بندی اروپایی و با اعدادی مثل ۳۸، ۴۰ یا ۴۲ شناخته می‌شود. سایز لباس‌ها معمولا دوتایی بالا می‌رود و سایز بندی کفش‌ها گاهی شامل نیم شماره هم می‌شود. بنابراین قبل از سفارش لباس به صورت اینترنتی حتما جداول سایز بندی مربوط به کشور تولید کننده را چک کنید.  اندازه‌هایتان را بر اسا آن جدول سایزبندی مقایسه کنید. در اینجا جدول سایزبندی استاندارد بین المللی ارائه شده است.

چارت سایزبندی استاندارد بین المللیچارت سایزبندی استاندارد بین المللی
جدول سایزبندی استاندارد بین‌المللی

ابزار اندازه‌ گیری سایز لباس را بشناسید و درست استفاده کنید

نرم‌افزارهای تعیین سایز لباس بر روی سایت‌های فروش اینترنتی تحت عنوان Tool شناخته می‌شود. شما می‌توانید اندازه‌های مختلفتان را وارد کنید و این ابزار سایز ایده‌آل را به شما پیشنهاد می‌کند.

به جز این ابزارهای آنلاین، جدول‌های سایز بندی هم نقش خیلی پر رنگی در راهنمایی شما ایفا می‌کنند. از اندازه دور انگشت برای انتخاب سایز انگشتر به صورت آنلاین گرفته تا اندازه دور کمر، سرشانه و سینه برای انتخاب بلوز و شومیز و اندازه دور ران و باسن برای انتخاب لگ، شلوار و دامن همگی در یک جدول جمع شده‌اند. کافی است نزدیکترین سایز به خودتان را بر اساس اندازه‌هایی که قبلا یادداشت کرده‌اید، به دست آورید و سپس دست به انتخاب بزنید.

نمایی از متر برای اندازه گیری لباس نمایی از متر برای اندازه گیری لباس
ابزار اندازه‌گیری سایز

توجه و بررسی جدول سایزبندی برندها

روش دوخت و سایز بندی بعضی برندها، وجه ممیزه آن‌ها نسبت به سایر برندهاست. برای مثال ممکن است سایز M یا مدیوم یک برند اروپایی که قاعدتا باید برای سایز ۳۸ مناسب باشد، به سایز L یا لارج/ بزرگ یک برند ایرانی بخورد. به همین دلیل لازم است تنها به جدول سایز لباس هر کشور اکتفا نکنید و از راهنمای انتخاب سایز لباس هر برند به طور جداگانه کمک بگیرید. در زیر جدول سایزبندی لباس زنانه برند سارک ارائه شده است.

جدول سایزبندی لباس زنانهجدول سایزبندی لباس زنانه
جدول سایزبندی لباس زنانه

زمان مناسب برای اندازه گیری سایز لباس

بعضی‌ها معتقدند زمان مناسب برای اندازه گیری سایز لباس، زمانی است که غذای زیادی نخورده باشید و در کوچکترین فرم بدنی خودتان به سر ببرید؛ نظر ما بر خلاف این قضیه است. زمان مناسب برای خرید کفش و صندل یا به دست آوردن سایز آن آخر شب است که پا در بزرگترین حالت خودش قرار دارد. خوب است برای خرید لباس هم در کوچکترین فرم خودتان ظاهر نشوید تا با خوردن کمترین حجم غذا دکمه‌های بلوزتان کش نیاید!

سایز لباس را بدون لباس یا از روی یک لایه لباس نازک اندازه بگیرید و سعی کنید صاف بایستید و قوز نکنید. در غیر این صورت تعیین سایزتان اشتباه خواهد شد.

خرید لباس به عنوان سوغاتی و نکات مهم برای تعیین سایز لباس

چه به شهر دیگری سفر می‌کنید و چه عازم کشوری دیگر هستید، خوب است اندازه‌های افرادی را که قصد خرید لباس را برای آن‌ها دارید، یادداشت کرده و به همراه ببرید. اگر خیلی فرصت اندازه گیری ندارید و با این افراد صمیمی هستید یک نمونه بلوز و شلوار را که اندازه‌شان است، قرض کنید و به همراه خودتان ببرید. پیدا کردن سایز لباس با این کار بسیار ساده است و زمان کمی از شما خواهد گرفت.

راهنما و جدول سایزبندی لباس زنانه- راهنمای سایزبندی لباسراهنما و جدول سایزبندی لباس زنانه- راهنمای سایزبندی لباس
راهنما و جدول سایزبندی لباس زنانه

منبع: مجله‌ی کمد سارک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا