کتاب و ادبیات

گوهر درخشانی که رهبر انقلاب را مجذوب خود کرد+ فیلم

تهران- ایرنا- زندگی تنها مادر ژاپنی شهید دفاع مقدس در کتاب «مهاجر سرزمین آفتاب» به تصویر کشیده شده و رهبر انقلاب درباره این بانوی ایثارگر، نیکوکار و مترجم نوشتند که «تنها گوهر درخشانِ شهید عزیزشان بود که مرا مجذوب می‌کرد».


دریافت
13 MB

به گزارش ایرنا، امروز ۱۰ تیر مصادف با سالروز درگذشت کونیکو یامامورا یا سبا بابایی و مادر شهید محمد بابایی است که سال۱۴۰۱ جان به جان آفرین تسلیم کرد و در قطعه ۴۵ بهشت زهرا(س) که مخصوص والدین شهدا است، آرام گرفت.

یامامورا بعد از ازدواج با یک ایرانی مسلمان شد و پس از مهاجرت به ایران اسم سبا را با الهام از قرآن برای خود برگزید، هرچند که سال‌ها قبل در کشور ژاپن و در خانواده‌ای بودایی مذهب متولد شده و تا ۲۱ سالگی تحت آموزه‌های بودایی بود اما ازدواج با یک جوان مسلمان ایرانی مسیر زندگی‌اش را تغییر داد.

تنها فرزند پسرش به نام محمد در دوران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی فعالیت‌های زیادی داشت و در زمان جنگ تحمیلی هم با وجود سن کم، راهی جبهه‌ها شد تا از اسلام و ایران دفاع کند و سرانجام در ۱۹ سالگی در عملیات والفجر یک در منطقه فکه به شهادت رسید.

هدی ظاهرزاده نوه مادرِ ژاپنی شهید بابایی به خبرنگار ایرنا گفت: مادر بزرگ من بسیار مهربان و دست به خیر بود، هر کس زنگ خانه او را می‌زد با کمال میل او را به داخل خانه می‌برد و از او پذیرایی می کرد. همچنین هر کس او را به خانه خود یا مراسمی دعوت می کرد، می‌پذیرفت و به آنجا می رفت.

وی افزود: مادر بزرگم با اینکه ژاپنی بود به دلیل علاقه به سنت‌های ایرانی از طریق روابط اجتماعی زیادی که داشت به خوبی با سنت‌های ایرانی آشنا شده بود و به آنها احترام می‌گذاشت.

وی ادامه داد: مادر بزرگ من ۲۰ سال به عنوان معلم هنر در مدرسه رفاه تهران مشغول به کار بود و به دانش آموزان نقاشی و خط آموزش می داد.

گوهر درخشانی که رهبر انقلاب را مجذوب خود کرد

مادر شهید بابایی مترجم جانبازان در ژاپن بود

نوه مادرِ ژاپنی شهید بابایی با بیان اینکه مادر بزرگش با موزه صلح نیز همکاری می کرد، گفت: او هماهنگی‌های لازم را با موزه صلح و سفارت ژاپن برای اعزام جانبازان شیمیایی که نیاز به درمان داشتند، انجام می داد و سالی یک بار به عنوان مترجم همراه جانبازان به ژاپن می‌رفت.

ظاهرزاده افزود: مادر بزرگم سالی یک‌بار برای شرکت در یادبود بمباران شیمیایی هیروشیما و کمک به جانبازان ایرانی به کشور خود می‌رفت. ژاپنی ها نیز به رسم احترام نماینده‌ای برای شرکت در مراسم یادبود بمباران شیمیایی سردشت به ایران اعزام می‌کردند و او هماهنگی‌های لازم را انجام می داد و به عنوان مترجم به آنها کمک می کرد.

فروش اجناس برای کمک به خیریه‌ها

ظاهرزاده با بیان اینکه پدر بزرگ و مادر بزرگش یک حسینه و یک مدرسه به نام شهید بابایی در یزد تاسیس کردند، بیان کرد: مادر بزرگم همیشه به آنجا سر می‌زد و مراسم مذهبی برگزار می کرد و هر زمان به کمک مالی نیاز داشتند، با جان و دل به آنها کمک می کرد.

ظاهرزاده ادمه داد: یک موسسه به نام (ان بی او) برای زن‌ها در ژاپن وجود دارد که از طریق مادر بزرگ من هماهنگی‌های لازم با ۲۰ نفر از زنان را انجام می‌داد و آنها پس از تهیه وسایلی نظیر لباس به ایران می‌آمدند و با برپایی بازارچه هایی در تهران و یزد اجناس را می فروختند و هزینه آن را به موسه خیریه کهریزک و دیگر موسسات خیریه کمک می کردند.

گوهر درخشانی که رهبر انقلاب را مجذوب خود کرد

همکاری در تاسیس نمایندگی المصطفی در ژاپن

حجت‌الاسلام‌ علی عباسی رئیس جامعه المصطفی العالمیه درباره مادر ژاپنی شهید بابایی گفت: همراهی با مردم ایران در مبارزه با سلطه و استکبار، ایثارگری در هشت سال دفاع مقدس تا تقدیم فرزند، زنده نگاه داشتن فرهنگ ایثار و استقلال در سال‌های پس از جنگ، معلمی در مدارس، پایه‌گذاری برخی از رشته‌ها در مراکز آموزش عالی تهران و همکاری در تاسیس نمایندگی المصطفی در ژاپن از جمله فداکاری‌ها و تلاش‌های مادر شهید بابایی است.

وی افزود: همراهی با جوانان ژاپنی در شناخت اسلام و ایران، همراهی با متخصصان ژاپنی در شناخت مظلومیت جانبازان به ویژه جانبازان شیمیایی، همراهی با پهلوانان ایران در پارالمپیک و ترجمه آثار مرتبط با دو کشور ایران و ژاپن خصوصا آثار اسلامی از استاد سبا یامامورا یک چهره ماندگار رقم زد.

نامه مادر شهید ژاپنی به رهبر انقلاب

یامامورا (سبا بابایی)، یگانه مادر شهید ژاپنی دفاع مقدس، یک دهه قبل در نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب، از عشق خود به مکتب خمینی کبیر و از آرزویش برای راه‌اندازی نخستین مسجد باشکوه در زادگاهش نوشته بود.

سبا در بخشی از این نامه با شرح مختصر آنچه بر او و خانواده‌اش در مبارزات انقلاب، دوران دفاع مقدس و جهاد فرهنگی در سال‌های پس از آن گذشته، نوشته است: می‌خواستم اثبات نمایم که خادمی برای نهضت خمینی(ره) هستم اما پس از آن می‌خواستم که بگویم من یک ژاپنی هستم و آرزو دارم تا امواج بیداری عقول که سلسله جنبان آن خمینی کبیر است، به شرقی‌ترین کرانه دنیا یعنی ژاپن برسد.

وی در بخش دیگری از نامه با بیانی لطیف، درباره نگارش این نامه به شیوه غیررسمی گفته است: گرچه متن ذیل را با کمک دوستان تهیه نموده تا شایسته تقدیم حضرتعالی باشد اما آن را با دست و خط خویش قلمی نمودم تا آنچه سال‌ها در قلب من می‌گذشت، از طریق سرانگشتان مادر ژاپنی یک شهید نظام اسلامی در تاریخ ثبت گردد.

گوهر درخشانی که رهبر انقلاب را مجذوب خود کرد

مهاجر سرزمین آفتاب

کتاب «مهاجر سرزمین آفتاب» اثر حمید حسام و مسعود امیرخانی است که رهبر انقلاب درباره این کتاب نوشتند: سرگذشت پرماجرا و پرجاذبه‌ این بانوی دلاور که با قلم رسا و شیوای حمید حسام نگارش یافته است، جدّاً خواندنی و آموختنی است. من این بانوی گرامی و همسر بزرگوار او را سال ها پیش در خانه‌شان زیارت کردم. خاطره‌ آن دیدار در ذهن من ماندگار است. آن روز جلالت قدر این زن و شوهر با ایمان و با صداقت و با گذشت را مثل امروز که این کتاب را خوانده‌ام، نمی‌شناختم؛ تنها گوهر درخشانِ شهید عزیزشان بود که مرا مجذوب می کرد.

این کتاب سرگذشت این مادر شهید است که ۲۰ سال در ژاپن و ۶۰ سال در ایران زندگی کرد و حوادث مختلفی را پشت سرگذاشت. کتاب «مهاجر سرزمین آفتاب» اثری در زمینه ادبیات پایداری و مقاومت در تاریخ جهان اسلام است که جنبه بین المللی و تاریخی دارد.

همچنین مستندهایی درباره زندگی این مادر شهید ساخته که یکی از این مستندها توسط نهضت خاطره گویی دفاع مقدس تولید شده است. در این مستند ضمن معرفی این مادر شهید، چگونگی مهاجرت به ایران و آشنایی با دین اسلام از زبان کونیکو یامامورا بیان شده است. همچنین نقش ایشان در تربیت فرزندان و شهید محمد بابایی و شرکت در موزه صلح تهران از زبان کارشناسان و دوستان مادر شهید بیان شده است. شرکت در المپیک ۲۰۲۰ ژاپن به عنوان نماینده ایران و مراسم تشییع پیکر مادر شهید نیز در این مستند آمده است.

همچنین مستندی دیگر درباره زندگی این مادر شهید تولید شده که دیدنی است.

منبع : خبرگزاری ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا